Intel stawia na sterowanie za pomocą zmysłów

Intel stawia na sterowanie za pomocą zmysłów

Intel stawia na sterowanie za pomocą zmysłów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
19.06.2013 11:04, aktualizacja: 19.06.2013 14:48

Podczas targów Computex dyrektorzy Intel Corporation omówili postępy w integrowaniu urządzeń z technologiami działającymi w sposób zbliżony do ludzkich zmysłów, co ostatecznie przełoży się na bardziej naturalną, intuicyjną i angażującą użytkownika pracę z komputerami.

Aby pomóc w zrealizowaniu tej wizji, Intel Capital - globalna organizacja inwestycyjna Intela - powołała fundusz o kapitale 10. mln dol., który ma przyspieszyć rozwój oprogramowania i aplikacji wykorzystujących te nowe technologie w szerokiej gamie platform firmy Intel.

Fundusz Intel Capital Experiences and Perceptual Computing będzie dokonywał inwestycji w ciągu najbliższych 2-3 lat. Środki będą przeznaczone m.in. na rozwój sterowania dotykowego, przetwarzania obrazu, rozpoznawania gestów i głosu, wyczuwania emocji oraz biometrii.

Urządzenia ze zmysłami podobnymi do ludzkich - zdolnością widzenia, słyszenia i odczuwania - od dawna pojawiały się w twórczości science fiction. Teraz, dzięki postępom w zakresie mocy obliczeniowej urządzeń i technologii kamer, nareszcie znalazły się w naszym zasięgu Intel ogłosił inicjatywę percepcyjnego przetwarzania danych na dorocznej konferencji Intel Developer Forum w 201. r. Od tej pory pakiet programistyczny Perceptual Computing Software Developer Kit (SDK) został pobrany ponad 10 000 razy. Intel zorganizował też Perceptual Computing Challenge, konkurs dla deweloperów tworzących innowacyjne aplikacje za pomocą SDK, z nagrodami o wartości sięgającej miliona dolarów.
Intel i jego partnerzy poczynili też znaczne postępy, jeśli chodzi o wprowadzanie pierwszych technologii percepcyjnych do Ultrabooków i innych komputerów osobistych. Oto kilka przykładów:

• Senz3D, interaktywna kamera firmy Creative sterowana gestami, która trafiła już do deweloperów i będzie dostępna dla konsumentów w trzecim kwartale bieżącego roku.
• Pomoc w rozwoju i integracji technologii kamery 3D, poprzez współpracę z wieloma partnerami OEM, w celu wdrożenia tej technologii w urządzeniach z rozwiązaniami firmy Intel, które mają wejść do sprzedaży w drugiej połowie 2014 r.
• Best Buy, największy sprzedawca komputerów osobistych w Stanach Zjednoczonych, dołącza Nuance Dragon Assistant (oprogramowanie umożliwiające głosowe sterowanie urządzeniem) do ponad 10 modeli notebooków z procesorem Intel Core, Ultrabooków oraz komputerów All-in-One firm Acer, Asus, Lenovo i Toshiba. Przed rozpoczęciem roku szkolnego do tego grona producentów dołączy również Dell.
•. Oprogramowanie firmy Sensible Vision, umożliwiające logowanie przez system rozpoznawania twarzy, będzie preinstalowane w komputerach wielu producentów.

Fundusz Intel Capital Experiences and Perceptual Computing Fund uzupełni istniejący fundusz Intel Capital Ultrabook Fund. Intel Capital zainwestował znaczną część 300-milionowego funduszu Ultrabook w innowacyjne technologie w komponentach związanych z dźwiękiem, sterowaniem dotykowym, bateriami, ekranami, czujnikami i łącznością bezprzewodową, aby komputery oparte na rozwiązaniach firmy Intel były cieńsze, lżejsze oraz bezpieczniejsze i szybciej reagowały na polecenia użytkownika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)