Instytut onkologiczny ostrzega o ryzyku używania komórek

Instytut onkologiczny ostrzega o ryzyku używania komórek

28.07.2008 22:55, aktual.: 29.07.2008 09:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z czołowych amerykańskich instytutów onkologicznych ostrzegł swoich pracowników przed nadużywaniem telefonów komórkowych. Ostrzeżenie oparto na wstępnych danych, dotyczących związku pomiędzy polem elektromagnetycznym a rakiem mózgu.

W liście skierowanym do 3 tysięcy pracowników i naukowców Instytutu Badań nad Rakiem Uniwersytetu w Pittsburgu, dyrektor tego ośrodka, Dr Ronald Herberman napisał, że dzieci powinny korzystać z telefonów komórkowych tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ ich mózg wciąż się rozwija. Dorosłym, którzy powinni trzymać telefon z dala od głowy, zalecił używanie zestawów głośnomówiących lub bezprzewodowych słuchawek. Herberman ostrzegł nawet przed korzystaniem z telefonów komórkowych w miejscach publicznych, takich jak autobus, ponieważ naraża to na działanie pola elektromagnetycznego inne osoby.

Żaden inny prestiżowy ośrodek badawczy nie stwierdził dotychczas związku pomiędzy korzystaniem z telefonów komórkowych, a chorobami mózgu. Naukowcy z Pittsburga też nie są pewni, że taki związek istnieje. Dyrektor Instytutu wskazuje jednak na rosnącą liczbę danych sugerujących, że długotrwałe używanie telefonów komórkowych może mieć niekorzystne efekty zdrowotne z rakiem włącznie. Uważa, że lepiej nie czekać na końcowe badania i skupić się na bezpiecznym używaniu telefonu, niż potem żałować.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

_ Mimo że dowody są nadal kontrowersyjne, jestem przekonany, że są to wystarczające dane, które uzasadniają wydanie podstawowych porad na temat ostrożnego korzystania z telefonów komórkowych _ - napisał Herberman.

Doktor Devra Lee Davis, były doradcy ds. zdrowia w administracji Clintona, przyznaje, że na razie nie ma przekonujących dowodów na to, że telefony komórkowe są szkodliwe dla zdrowia. _ Nie wiemy jednak również czy są one bezpieczne _ - zaznacza Davis.

Herberman i Davis wskazują na olbrzymi projekt badawczy znany jako Interphone, obejmujący naukowców z 13 krajów, głównie z Europy. Wyniki z tego projektu, które są już publikowane w naukowych czasopismach nie są tak alarmujące, ale Herberman opiera się na danych jeszcze nie opublikowanych.

Opublikowane badania skupiają się na ponad 5000 przypadkach nowotworu mózgu. Jednak amerykański National Research Council, który nie uczestniczy w projekcie Interphone, nie uważa badań za najbardziej dokładne, ponieważ opierają się one ma informacjach dotyczących używania telefonów, pochodzących od osób z rakiem.

Największe z opublikowanych badań, które ukazały się w Journal of National Cancer Institute w 2006 r., dotyczyły 420 tysięcy duńskich użytkowników komórek, którzy zaczęli korzystać z telefonów w latach 1982-1995. Badania trwały do roku 2002 i nie potwierdziły, aby krótkotrwałe lub długotrwałe użytkowanie telefonów komórkowych było szkodliwe dla zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)