Indie wycofały się z groźby zablokowania usług BlackBerry

Indie wycofały się z groźby zablokowania usług BlackBerry

Indie wycofały się z groźby zablokowania usług BlackBerry
31.08.2010 11:17

Indie wycofały się w poniedziałek z groźby zablokowania usług internetowych w telefonach BlackBerry. Producent urządzeń zapowiedział, że od 1 września da służbom specjalnym tego kraju szerszy dostęp do szyfrowanych danych przesyłanych za ich pośrednictwem

Indyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało w oświadczeniu, że za 6. dni, kiedy wydział telekomunikacji zbada możliwość świadczenia usług internetowych BlackBerry za pośrednictwem serwerów umieszczonych w Indiach, ponownie przeanalizuje sytuację.

Obraz

Według źródeł rządowych ministerstwo chce, by swoje serwery w tym kraju założyły również Google i Skype.

Indie chcą mieć możliwość pełnego śledzenia zabezpieczonych e-maili wysyłanych ze smartfonów BlackBerry, ponieważ, jak tłumaczą, obawiają się, że kanał ten może być wykorzystywany przez terrorystów. Według władz tego kraju podobne obawy związane są z usługami komunikacyjnymi dostarczanymi przez Google i Skype.

Nie wiadomo, jakie konkretnie ustępstwa zaoferował producent BlackBerry, kanadyjska firma Research In Motion, by uniknąć zakazu, który mógłby dotknąć około miliona użytkowników jego telefonów w Indiach.

Firma niechętnie odnosiła się dotychczas do żądań Delhi i tłumaczyła, że jest to technicznie niemożliwe. Jej pozycję przetargową mogła osłabić decyzja firmy Nokia, by zainstalować w Indiach swoje serwery, co ułatwiłoby władzom ich kontrolę. Ma to nastąpić w listopadzie.

Usługi BlackBerry - szyfrowane e-maile i wiadomości tekstowe - były ostatnio źródłem problemów z kilkoma rządami, m.in. Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Libanu i Algierii.

Indie to najszybciej rosnący rynek telefonii komórkowej na świecie. Gdyby doszło tam do odcięcia spornych usług, do którego mogło dojść od wtorku, użytkownicy BlackBerry w Indiach mogliby używać smartfonów tylko do dzwonienia i przeglądania stron internetowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)