Implant z drukarki pozwoli doczekać przeszczepu serca

Implant z drukarki pozwoli doczekać przeszczepu serca

Implant z drukarki pozwoli doczekać przeszczepu serca
Źródło zdjęć: © SXC.hu
16.09.2013 10:24, aktualizacja: 17.09.2013 12:15

Wydrukowane techniką 3D, zasilane bateriami urządzenie może pomóc osobom z niewydolnością serca prowadzić normalne życie w oczekiwaniu na przeszczep - informuje „New Scientist”.

Ciężka niewydolność serca, będąca skutkiem zawału, nadciśnienia, choroby wieńcowej czy kardiomiopatii odbiera pacjentowi zdolność do wysiłku i może doprowadzić do śmierci.

Przeszczep serca skutecznie rozwiązuje problem, jednak nie jest dostępny dla każdego. Co roku potrzebuje takiej operacji 16. 000 Europejczyków, jednak udaje się ją przeprowadzić tylko u 600.

Innym rozwiązaniem są wszczepiane urządzenia wspomagające czynność komór serca (VAD). Wymagają one jednak zewnętrznego źródła energii, co może prowadzić do zakażenia. Poza tym pacjent jest zwykle przykuty do szpitalnego łóżka.

Philip Breedon i jego koledzy z brytyjskiego Nottingham Trent University opracowali "inteligentny przeszczep aortalny ("smart aortic graft"). Urządzenie nie wymaga zasilania sieciowego.

Wszywa się je do usuniętej części aorty, aby poprawić wydolność serca. Implant pokryty jest materiałem, który kurczy się i rozkurcza pod wpływem przyłożonego napięcia. Dzięki temu wspomaga pompowanie krwi przez serce.

Na razie problemem jest ograniczona pojemność baterii, wymagająca od czasu do czasu powtórnej operacji. Trwają jednak prace nad obejściem tego ograniczenia –. poprzez optymalizację zużycia mocy oraz zastosowanie dostępnych na rynku wszczepialnych baterii, które można by ładować bezprzewodowo.

Technikę druku 3. zastosowano dlatego, że umożliwia ona dopasowanie implantu do konkretnego pacjenta. Projekt powstaje na podstawie wyników badania metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Na razie nie wiadomo jednak, czy zmieniając sposób przepływu krwi urządzenie nie przyczyni się do szybszego rozwoju miażdżycy czy też powstawania tętniaków.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)