Ilu z nas ma starą przeglądarkę? Zbyt wielu!

Ilu z nas ma starą przeglądarkę? Zbyt wielu!

Ilu z nas ma starą przeglądarkę? Zbyt wielu!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
12.11.2012 10:04, aktualizacja: 12.11.2012 10:15

Większość obecnych cyberataków pochodzi z internetu i wykorzystuje luki w zabezpieczeniach samych przeglądarek lub przestarzałych wtyczek

Przy użyciu anonimowych danych zgromadzonych z opartego na chmurze systemu Kaspersky Security Network, eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się schematom wykorzystywania przeglądarek internetowych przez miliony użytkowników na świecie i dokonali ciekawych, a niekiedy niepokojących odkryć.

Główne ustalenia wynikające z raportu:
• 23 proc. użytkowników korzysta ze starej lub przestarzałej przeglądarki, tworząc ogromne luki w systemie bezpieczeństwa online: 14,5 proc. użytkowników posiada poprzednie wersje przeglądarek, a aż 8,5 proc. nadal korzysta z przestarzałych wersji.
• 77 proc. klientów Kaspersky Lab używa aktualnych przeglądarek (ostatniej wersji stabilnej lub wersji beta).
• Po opublikowaniu nowej wersji większość użytkowników czeka ponad miesiąc na uaktualnienie przeglądarki. Cyberprzestępcy mają więc dużo czasu na wykorzystanie znanych luk.
• Na świecie Internet Explorer jest najbardziej popularną przeglądarką internetową (37,8 proc. użytkowników), ale zaraz za nią znajduje się Google Chrome (36,5 proc.). Najpopularniejszy wśród Polaków Firefox uplasował się na trzecim miejscu z 19,5 proc. użytkowników.
• Udział użytkowników posiadających zainstalowaną najnowszą wersję przeglądarki wygląda następująco (stan na sierpień 2012): Internet Explorer - 80,2 proc.; Chrome - 79,2 proc.; Opera - 78,1 proc.; Firefox - 66,1 proc.
•. Średni czas przejścia do najnowszej wersji przeglądarki: Chrome - 32 dni; Opera - 30 dni; Firefox - 27 dni.

Jak można zauważyć w powyższych ustaleniach, 2. proc. użytkowników nie zainstalowało najnowszej wersji przeglądarki. Spośród tych 23 proc. prawie dwie trzecie użytkowników (14,5 proc.) posiada poprzednią wersję przeglądarki, natomiast pozostałe 8,5 proc. używa przestarzałych wersji. Oznacza to, że prawie 1 na 10 użytkowników internetu korzysta z przestarzałej przeglądarki internetowej do sprawdzania kont bankowych i innych osobistych informacji.

Obraz
© Popularność przeglądarek internetowych (fot. Materiały prasowe)

Najbardziej niepokojącym przykładem przestarzałej przeglądarki jest Internet Explorer 6 i 7 (ze swoim udziałem 3,9 proc.), którego używają setki tysięcy użytkowników na świecie. Ponieważ nowe aktualizacje trzech przeglądarek (Opera, Chrome i Firefox) pojawiły się krótko przed sierpniem 201. roku, obliczono szybkość ich aktualizacji określoną w liczbach dni potrzebnych nowej wersji przeglądarki na osiągnięcie takiego samego udziału w rynku jak wersja poprzednia. Nowa wersja potrzebuje od pięciu do dziewięciu dni na przekroczenie udziału w rynku swojej poprzedniczki oraz około jednego miesiąca, aby większość użytkowników dokonała aktualizacji.

(...) miliony potencjalnie podatnych na ataki maszyn jest ciągle atakowanych przez nowe i dobrze znane zagrożenia sieciowe (...)

Co to wszystko oznacza?

Raport aktywności użytkowników wyraźnie pokazuje, że chociaż większość internautów aktualizuje swoje przeglądarki internetowe w odpowiednim momencie, nadal są miliony osób, które narażają swoje komputery, unikając instalacji krytycznych uaktualnień.

Raport Kaspersky Lab opiera się głównie na danych pochodzących od użytkowników indywidualnych, jednak korporacje także powinny zwrócić uwagę na jego wyniki. Użytkownicy domowi mają pełną swobodę w aktualizowaniu zainstalowanego oprogramowania. Jako że możliwości pracowników w instalacji uaktualnień są ograniczone, używanie przestarzałego oprogramowania jest dosyć popularną i potencjalnie niebezpieczną praktyką w środowiskach biznesowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)