Ile trzeba zapłacić za Internet, telefon i telewizję? Mniej, niż się spodziewasz

Ile trzeba zapłacić za Internet, telefon i telewizję? Mniej, niż się spodziewasz

Ile trzeba zapłacić za Internet, telefon i telewizję? Mniej, niż się spodziewasz
Źródło zdjęć: © ncplusinternet
13.09.2016 14:00

Konkurencja na rynku usług telekomunikacyjnych od zawsze była duża. Firmy prześcigały się w coraz lepszych i tańszych ofertach. Z roku na rok Internet przyspieszał, a w telewizji pojawiało się więcej kanałów. Dzisiaj najskuteczniejszą bronią w walce o klienta są usługi łączone, które kosztują dużo mniej, niż można by się spodziewać.

Usługi łączone są najchętniej reklamowane przez firmy telekomunikacyjne. W swojej ofercie mają je zarówno kablówki, operatorzy komórkowi, jak i firmy kojarzone przede wszystkim z telefonią stacjonarną. Nie ma czemu się dziwić. Oferty łączone wypadają najkorzystniej tak dla klienta, jak i usługodawcy.

288796583972321427

Ile to kosztuje?
Usługi łączone są dużo tańsze, niż gdyby każdą z nich kupować z osobna – to fakt, z którym trudno się spierać. Im pakiet większy i im dłuższy okres trwania umowy, tym większa oszczędność po stornie klienta. Najczęściej oferowane pakiety to połączenie aż trzech usług – telewizji, Internetu oraz telefonu stacjonarnego lub komórkowego. Decydując się na taki zestaw, można dużo zaoszczędzić. W przypadku nc+ jest to nawet 70 zł miesięcznie. To daje aż 840 zł rocznie.
Według badań przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) z roku na rok spadają ceny usług wiązanych. Ostatnie badania zostały opublikowane na początku 2015 roku. Wynikało z nich, że w 2014 roku w porównaniu do roku 2012 różnica w cenie wynosiła nawet 37 zł miesięcznie. Aż o tyle mniej płacili użytkownicy pakietu minimalnego w umowie na 2 lata. Za połączenie telewizji i Internetu ceny były z kolei niższe o 15 zł w umowie na rok i 30 zł w umowie na 2 lata. Dzisiaj pakiet szybkiego Internetu z transferem do 70 Mb/s i około 100 kanałami telewizyjnymi to koszt rzędu 100 zł miesięcznie. Jeszcze kilka lat temu tyle kosztował sam Internet o takiej prędkości.
Co wybierają Polacy? Niższa cena to nie jedyna zaleta usług łączonych. Możliwość załatwienia wszystkiego w jednym miejscu, u jednego dostawcy to także duże ułatwienie. Jednak mimo to okazuje się, że oferty łączone nie są w Polsce aż tak bardzo popularne. Badania UKE wykazały, że w 2014 roku zaledwie 21% gospodarstw domowych korzystało z pakietów. Dzisiaj odsetek jest najprawdopodobniej wyższy, ale wtedy plasowało nas to na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej. To pokazuje, jak daleko Polacy pozostają za krajami zachodnimi w korzystaniu z dobrodziejstw usług wiązanych.
Największym powodzeniem w Polsce cieszy się przede wszystkim połączenie w jeden pakiet telewizji i Internetu. Taki zestaw był wybierany aż przez 45,6% użytkowników pakietów łączonych. Na drugim miejscu plasuje się zestaw telewizji, Internetu i telefonu stacjonarnego, który był wybierany w 28,3% przypadków. Sporym zainteresowaniem cieszy się także pakiet telefonu komórkowego i Internetu, z którego korzystało 16,4% gospodarstw domowych z jakimkolwiek pakietem wiązanym.
Co najbardziej się opłaca? Najbardziej opłacalne są zestawy triple play, czyli połączenie aż trzech usług. W praktyce cena może być o tyle niższa, że jedną z usług otrzymujemy praktycznie za darmo, gdyby porównać to z wysokością abonamentu za każdą z usług osobno. Nieco mniej, ale wciąż opłacalne jest łączenie dwóch usług.
Wiele firm oferuje także wiele dodatków, jak chociażby energię elektryczną. Specjaliści potwierdzają, że na tym nie koniec i już wkrótce pojawią się pakiety łączone z kolejnymi usługami, jak chociażby z gazem. Powinno to się wiązać ze sporą korzyścią dla konsumentów.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)