Ile pamięci RAM do laptopa?

Ile pamięci RAM do laptopa?14.06.2022 15:36
Ile pamięci RAM do laptopa?
Ile pamięci RAM do laptopa?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę, kupując pamięć RAM? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego wpisu.

  1. Do czego służy pamięć RAM?
  2. Jakie są rodzaje i typy pamięci RAM?
  3. Ile pamięci RAM do laptopa wybrać?

Pamięć RAM to jeden z kilku podstawowych podzespołów każdego komputera i laptopa. To między innymi od tego elementu zależy sprawność urządzenia. Czym zatem dokładnie jest pamięć RAM i do czego służy? Jakie są rodzaje i typ pamięci RAM? Ile pamięci RAM do laptopa wybrać? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Do czego służy pamięć RAM?

Pamięć RAM to pamięć operacyjna, której zadaniem jest przechowywanie danych z działających w danym momencie programów lub gier. Szybka pamięć RAM charakteryzująca się równie małym opóźnieniem sprawia, że komputer pracuje sprawnie. Tego rodzaju element jest jednym z kilku podstawowych podzespołów komputera, dlatego warto dokładnie zastanowić się, czy interesująca nas pamięć RAM faktycznie będzie dla nas wystarczającym rozwiązaniem. Aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujesz się na optymalną pamięć RAM dla swojego komputera, koniecznie zwróć uwagę na parametry techniczne i dopasuj je do swoich potrzeb oraz oczekiwań. 

Szukasz pamięci RAM w atrakcyjnej cenie? Już teraz sprawdź ofertę na https://www.euro.com.pl/pamieci-ram.bhtml, gdzie znajdziesz produkty w atrakcyjnych cenach.

Jakie są rodzaje i typy pamięci RAM?

Jakie są rodzaje pamięci RAM? Przede wszystkim wyróżnia się rozwiązania DIMM oraz SO-DIMM. Te pierwsze wykorzystuje się w stacjonarnych komputerach, a drugie głównie w laptopach. SO-DIMM różni się od DIMM nie tylko przeznaczeniem, ale także innymi parametrami. Jest to pamięć RAM mniejsza, bez radiatorów oraz podświetlenia. 

Na rynku można znaleźć różne typy pamięci RAM. Tu wyszczególnia się rozwiązania DDR3, DDR4 oraz DDR5. Pierwszy wariant jest starszym typem o taktowaniu ograniczonym. DDR4 aktualnie jest najpopularniejszą opcją, która wyróżnia się większym taktowaniem w porównaniu z DDR4 i jednocześnie pozwala na bezproblemową pracę oraz zabawę. DDR5 natomiast jest najnowszym standardem, który obsługują równie najnowsze płyty główne i procesory. Taktowanie jest parametrem, który odpowiada za szybkość przetwarzania się procesów. Zatem im większe taktowanie, tym Twój sprzęt będzie sprawniej działał.

Zanim zdecydujesz się na zakup pamięci RAM, dokładnie sprawdź, czy interesujące Cię rozwiązanie jest kompatybilne z Twoim urządzeniem. Ważne, aby pamięć RAM była obsługiwana przez płytę główną. Polecamy również wracać szczególną uwagę na pamięć RAM, która ma radiatory. Rozbudowane radiatory ułatwiają między innymi odprowadzanie ciepła z całego elementu. Jeśli planujesz w przyszłości podkręcić pamięć RAM, koniecznie wybierz taki produkt, który te radiatory posiada. 

Ile pamięci RAM do laptopa wybrać?

Każdy program podczas działania zajmuje określoną części pamięci RAM. Między innymi z tego względu ważne jest, aby wybrać odpowiednią pojemność pamięci RAM. Jeśli zdecydujesz się na zbyt małą pojemność, laptop lub komputer zacznie w pewnym momencie wolniej działać. Pojawią się również problemy z obsługą poszczególnych programów. Ile pamięci RAM do laptopa wybrać? 

Aktualnie uważa się, że 8 GB RAM to minimum, na które należy się decydować. Pamiętaj jednakże o tym, że systemy operacyjne wraz z programami są na bieżąco rozbudowywane, a to oznacza, że z czasem wzrośnie zapotrzebowanie na większą ilość RAM. Dlatego kupując pamięć RAM, warto myśleć przyszłościowo.

Jeśli chodzi o zastosowanie domowe oraz biurowe wspomniane 8 GB jest wystarczającym rozwiązaniem. Ale sprawdzi się głównie wtedy, gdy użytkownik komputera lub laptopa nie będzie w jednym czasie uruchamiał sporej ilości kart w przeglądarce, aplikacji i programów. Jeśli jednak często tak działasz, polecamy wybrać 16 GB RAM. Taka ilość wystarczy Ci na dłuższy okres.

Jaka pamięć RAM do gier będzie optymalnym rozwiązaniem? Tutaj nie powinno się schodzić poniżej 16 GB RAM. Jeśli jednak chcesz kupić pamięć RAM, która będzie służyła Ci przez wiele lat, koniecznie zdecyduj się na 32 GB pamięci RAM. Obie opcje polecane są także profesjonalistom – programistom, fotografom czy osobom zajmującym się obróbką graficzną lub montażem filmowym. Oczywiście, jeśli realizujesz skomplikowane projekty, decyduj się na tę większą – lub największą – pojemność.

Z większą pamięcią RAM nie trzeba się martwić o to, że za kilka - kilkanaście miesięcy pojawią się nowe programy lub gry, które będą gorzej działały. Chociaż w przypadku pamięci RAM łatwiej oczywiście ją dołożyć lub wymienić do komputera stacjonarnego, również w laptopach można obecnie wykonać tego typu działania. Większa ilość pamięci może więc wydawać się niepotrzebnym wydatkiem, szczególnie jeżeli ktoś używa komputera głównie do przeglądania internetu, ale warto się nad nią zastanowić. Jeżeli nie wiesz, ile pamięci RAM potrzebujesz, aby uzyskać odpowiednią wydajność pamięci operacyjnej, zawsze możesz sprawdzić, jakie wymagania mają interesujące cię gry lub aplikacje. Warto też znać różnice pomiędzy pamięcią RAM a innymi jej rodzajami. Nowoczesne kości pamięci są bardziej wydajne, dlatego warto rozważyć wymianę, nawet jeżeli będzie to zbliżona ilość. O ile do oglądania filmów czy prostych zastosowań nie trzeba mieć większej pojemności pamięci, to zdecydowanie wpłynie ona na szybkość działania systemu. Z tego powodu w przypadku laptopów i komputerów stacjonarnych producenci zwracają uwagę nie tylko na ilość, ale również na szybkość podzespołów w kompaktowych konstrukcjach pamięć RAM.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie