IFA 2013: LG atakuje OLED'ami i Ultra HD. Jest także tablet

IFA 2013: LG atakuje OLED'ami i Ultra HD. Jest także tablet

IFA 2013: LG atakuje OLED'ami i Ultra HD. Jest także tablet
Źródło zdjęć: © WP.PL
05.09.2013 19:27, aktualizacja: 05.09.2013 19:51

IFA 2013 daje wyraźny sygnał, że dobrze nam znane Full HD to przeżytek, tak samo jak klasyczne telewizory LCD i LED. Teraz liczy się technologia OLED oraz obraz w jakości 4K, czyli Ultra High Definition. Dokładnie takie nowości mogliśmy spotkać na stoisku LG. Obok nich pojawiły się też nowe urządzenia mobilne, smartfon LG G2 oraz tablet LG Pad 8.3. Wszystkim nowościom przyjrzeliśmy się z bliska.

OLEDy LG: do wyboru, do koloru

Mimo, że na stosiku LG, tak jak i na wielu innych wciąż prezentuje się treści 3D, to nikt się na tym już nie skupia. Teraz ważna jest nieskazitelna jakość obrazu oraz jego coraz wyższa rozdzielczość. LG nie dało sobie chwili wytchnienia i pokazało całą gamę telewizorów OLED. Obok tych „klasycznych”. modeli, zwiedzających witał pierwszy na świecie zakrzywiony telewizor o grubości zaledwie 4,3 mm. LG wyposażyło swoje konstrukcje OLED w dodatkowy, czwarty subpiksel emitujący białe światło, dzięki czemu jeszcze bardziej poprawiono zarówno kontrast, jak i reprodukcję kolorów. Im dłużej patrzy się obraz generowany przez OLED’y LG, tym mocniej dostrzega się wady popularnych dziś telewizorów LED.

Na stosiku LG ewidentnie było widać, że Full HD 1920x108. to jakiś kompletny przeżytek z lat ubiegłych. Ilość dostępnych modeli 4K przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. LG pracuję nad technologią 4K już od jakiegoś czasu i tegoroczne targi IFA wnoszą kilka usprawnień do telewizorów UHD koreańskiego producenta. Do tej pory wszyscy producenci, w tym LG, celowali w ogromne rozmiary telewizorów 4K, a to związane było oczywiście z gigantyczną ceną tych konstrukcji. LG na szczęście dość szybko zrewidowało swoje poglądy, że nie tylko rozmiar ma znaczenie i podczas IFA pokazało telewizory UHD w rozmiarach, które bardziej pasują do europejskiego konsumenta – 55 i 60 cali. Telewizory UHD z serii LA9650 oraz LA9700 zostały wyposażone we wbudowany dekoder HEVC (High Efficiency Video Coding), dzięki któremu mogą odtwarzać treści Ultra HD bezpośrednio z pamięci USB. Procesor Tru-ULTRA HD Engine pozwala na skalowanie obrazu z każdego źródła, tak aby uzyskać jakość zbliżoną do UHD. W telewizorach z serii LA9700
zastosowano też podświetlenie Nano Full LED, które ma poprawić kontrast, zwiększyć jasność oraz wierniej odwzorowywać barwy.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Telewizory z serii LA970. zostały wyposażone w 4.1-kanałowy system dźwiękowy o mocy 50 W z wysuwanymi, skierowanymi do przodu głośnikami. W telewizorze z serii LA9650 zastosowano natomiast głośniki zamontowane po obu stronach ekranu. Telewizor 84LA9800 został wyposażony w 2.2-kanałowy system audio o mocy 310 W z głośnikami rozmieszczonymi z obu stron ekranu.
Kiedy staje się na wprost takiego telewizora to nie sposób nie mieć wrażenia, że kontent który dziś oglądamy w super jakości Blu-Ray, to tylko namiastka detali i szczegółów, które dają telewizory 4K. To jednak stawia duże wyzwanie przed producentami programów telewizyjnych i filmów, ale także operatorami satelitarnymi, czy kablowymi –. przesyłanie sygnału o tak wysokiej jakości jest znacznie bardziej kosztowne. Klienci, którzy kupią telewizory 4K będą chcieli także takich produkcji i choć telewizory LG świetnie radzą sobie ze skalowaniem obrazu Full HD do 4K, to jednak nigdy nie będzie to efekt tak dobry, jak oryginalny sygnał UHD.

Telewizor jako dzieło sztuki

LG w tym roku postanowiło wykonać dość odważny krok, zmieniając drogę, którą do tej pory szli wszyscy producenci. Do tej pory priorytetem było stworzenie jak najcieńszej ramki, która otacza ekran, a najlepiej jej całkowite wyeliminowanie. Jeśli spojrzymy na telewizory OLED i 4. na tym samym stoisku, to tak właśnie jest. Jednak tuż obok Koreańczycy pokazali inną drogę, którą chcą iść oferując produkt zgoła odmienny, od tego co znamy. Jak to zrobili? Zamiast zmniejszać ramkę telewizora, należy go opakować dodatkową, dużą ozdobną ramą i w ten sposób uzyskać coś na wzór obrazu XXI wieku. Gallery OLED LG jest otoczony ramą, która oprócz walorów estetycznych kryje w sobie 2.2-kanałowy system dźwiękowy. Dodatkiem do telewizora jest Gallery Mode – specjalny tryb, który pozwala użytkownikom wyświetlać cyfrowe reprodukcje dzieł, autorstwa takich sław jak Vincent Van Gogh czy Paul Gauguin, jak również własne fotografie. Na całe szczęście LG przygotowało kilka wzorów ram, a nie tylko tę, którą widać na zdjęciu poniżej –
o gustach się nie dyskutuje, ale „późne roko-koko”, ew. „Licheń style” nie do końca przemówiły do naszej wyobraźni.

Obraz
© (fot. WP.PL)

LG Pad 8.3 – tablet z dużymi perspektywami

LG dość późno wchodzi na europejski rynek tabletów. Rynek, który zdominowany jest przez Apple i Samsunga, a niemal każdy inny producent elektroniki ma coś w swojej ofercie. Czym zatem chce powalczyć LG? Przede wszystkim przemyślaną konstrukcją. Kiedy wzięliśmy w rękę LG Pad 8.3 to pierwsza myśl, która nam się pojawiła to „idealny rozmiar”. Nie jest on ani za duży, ani za mały, ani za ciężki, ani za lekki. Śmiało można powiedzieć, że jego proporcje i wyważenie z pewnością przypadną do gustu użytkownikom. Tablet pracuje oczywiście pod kontrolą systemu Android, a jego wersja to 4.2.2. Zastosowany w tablecie ekran 1920 x 1200 WUXGA (Wide-screen Ultra Extended Graphics Array) umożliwia wyświetlanie obrazu o rozdzielczości większej niż standardowe Full HD i rzeczywiście, było widać gołym okiem, że jakość obrazu, ale także jego kolorystyka (także kąty widzenia) stoją na najwyższym poziomie. Za wydajność tabletu odpowiada czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 600 1,7 GHz, który współpracuje z 2GB pamięci RAM,
oraz 16 GB pamięci masowej. Zastosowana bateria ma pojemność 4600 mAh, a tablet waży 338 gramów. Całość działa bardzo płynnie i szybko. Przy kilkunastu minutach zabawą urządzeniem, tablet ani razu nie zwolnił, nie przyciął się, a wszystkie polecenia wykonywane były natychmiast. Oczywiście pewien wpływ ma na to fakt, że tablet był fabrycznie nowy, bez dziesiątek aplikacji działających sobie gdzieś tam w tle. Początki są jednak bardzo zachęcające.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Dzięki specjalnej aplikacji Qpair informacje o połączeniach telefonicznych i odebranych wiadomościach z telefonu pojawiają się także na LG Pad, wraz z możliwością wysłania prostej odpowiedzi. Qpair pozwala tabletowi na współpracę z innymi urządzeniami, w tym smartfonami i tabletami innych producentów, a nie tylko telefonów LG –. duży plus. Kluczowym dla rynkowego sukcesu LG będzie jednak cena. Rynek jest zarzucony urządzeniami z każdej półki cenowej – od tych za 300 zł, po te za 3000 zł. Jeśli LG dobrze przemyśli strategię cenową, to produkt ma szansę stać się bardzo ciekawą alternatywą dla wielu tabletów, szczególnie tych spod znaku Samsunga. LG wybrało w naszej ocenie ciekawą drogę, gdyż nie władowało w swój tablet tysiąca dodatków na każdą okazję, z których potem nikt i tak nie korzysta. Poszło drogą może mniejszych, może nie tak spektakularnych funkcjonalności, ale za to przydatnych w codziennym użytkowaniu urządzeń.
LG G2 – smartfon, zrobiony dla ludzi

LG G2 trafił do Europy i już niedługo pojawi się na sklepowych półkach. Jest to na tyle ciekawa konstrukcja, że zapraszamy do osobnego materiału na temat tego telefonu. Dostępny jest on tutaj: LG G2 - smartfon, który może podbić świat

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)