Trwa ładowanie...
d1yekcu
d1yekcu
Wiadomości

IBM wynalazł twardy dysk, teraz chce go zabić

Użytkowników komputerów i innych urządzeń nie interesuje na co dzień, w jaki sposób działają twarde dyski. Mają być niezawodne i koniec. Tymczasem obecne twardziele mają swoje ograniczenia: szybkość, możliwość wielokrotnego zapisu i trwałość. Lekiem na całe zło ma się okazać nowy wynalazek IBM - firmy, która dała światu pierwszy twardy dysk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1yekcu
(fot. Fotolia)
Podziel się

Nowa technologia nosi nazwę „racetrack memory”. (w wolnym tłumaczeniu „pamięć toru wyścigowego”). Rozwiązanie opiera się na zestawie niewielkich magnesów, upakowanych na warstwie o grubości jednego atomu, która może przesuwać się „bardzo spójny sposób” w górę i w dół po umownym torze wyścigowym. Ich ruch odbywa się oczywiście w asyście prądu. Taki system pozwala nie tylko na zwiększoną prędkość zapisu i odczytu oraz większą pojemność, ale i na tańszą produkcję. A skonstruowane w ten sposób dyski będą bardzo elastyczne, ze względu na brak ruchomych części, zatem znacznie trwalsze. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, dyski twarde, które szumią w naszych pecetach, odejdą do lamusa.
Stojący za wynalazkiem zespół z IBM zademonstrował już jego działanie w praktyce, stosując je w istniejących obecnie układach pamięci flash. Wynik był imponujący: pojemność dysków zwiększyła się około stukrotnie. Co więcej, tego typu dyski nie zużywają się - można zapisywać na nich informacje w nieskończoność. Jednak kiedy to przełomowe rozwiązanie pojawi się na rynku, nie wiadomo.

Rewelacyjny laptop Lenovo za 999 zł. Darmowa dostawa!

d1yekcu

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1yekcu

d1yekcu
d1yekcu