Trwa ładowanie...

Huragan Dorian - drastyczna zmiana kursu. Naukowcy wyjaśniają, skąd zmiana

Prognozowany kurs huraganu Doriana zmienił się dramatycznie w ciągu ostatnich kilku dni. Mieszkańcy są przerażeni i sfrustrowani, ponieważ nie wiedzą, jak przygotować się na nadciągający żywioł. Naukowcy wyjaśniają skąd gwałtowna zmiana wzorca cyklonu.
Share
Huragan Dorian
Huragan DorianŹródło: Materiały prasowe
d1gzz26

Huragan Dorian na kilka dni zatrzymał się nad Bahamami, a jego siła była określana na najwyższą, 5. kategorię. Po tym czasie burze osłabły do 2 kategorii, ale wciąż pozostają na tyle intensywne, by zagrażać mieszkańcom Florydy. O nieoczekiwanych zmianach kierunku przemieszczania się Huraganu Dorian rozmawiał serwis "The Verge" z meteorologami.

Zobacz też: Prawdziwe oblicze katastrofy. Władze szykują się na najgorsze

Naukowcy zwracają uwagę, że Huragan Dorian jest niezwykły ponieważ osiąga ogromną moc i rozmiar, a przy tym porusza się bardzo powoli. "To niezwykłe, że burza o takiej intensywności po prostu się zatrzymuje" - zauważa John A. Knox, profesor koordynator geografii i licencjat programu nauk atmosferycznych na Uniwersytecie w Gruzji w rozmowie z "The Verge".

d1gzz26

Jennifer McNatt, meteorolog z National Weather Service, wyjaśniła, że Huragan Dorian zatrzymał się ponieważ ustały wiatry, które mogłyby go popchnąć wzdłuż wyznaczonych przez meteorologów tras. Zaznacza, że przy tak dużej sile zjawiska, wiatry które poruszają huraganem muszą również być wyjątkowo silne, co nie zawsze jest łatwo przewidzieć.

Knox w "The Verge" komentuje to zjawisko jednym zdaniem: "To tak, jakby być na żaglówce. Wiatr gaśnie, a potem utkniesz. Nigdzie nie popłyniesz". Gdyby nie zmiana ciśnienia atmosferycznego i kierunku wiatru, Dorian zostałby zepchnięty prawdopodobnie na wybrzeże Florydy. Niskie ciśnienie odciąga go teraz na morze.

Tego typu huragany poruszają się bardzo wolno, więc trudniej jest szacować ich trasę, ponieważ większość zjawisk pogodowych dookoła nich zmienia się znacznie szybciej. Z kolei zmiana warunków pogodowych dodatkowo zmniejsza prędkość poruszania się huraganu.

d1gzz26

Naukowcy podejrzewają również, że zmiany klimatyczne mogą mieć znaczący wpływ przy różnicach w modelowaniu tras tego typu zjawisk pogodowych. Brak jednak dostatecznej ilości danych na ten temat.

Mimo początkowo błędnych prognoz, meteorolodzy szybko nakreślili nowy, właściwy model. Niestety Huragan Dorian zdążył zebrać swoje żniwo na Bahamach Wśród ofiar jest 5 śmiertelnych, a w sieci pojawiają się nagrania osób, które proszą o pomoc.

d1gzz26

Podziel się opinią

Share
d1gzz26
d1gzz26
Więcej tematów