Trwa ładowanie...
ycipk-4fqnvn

Humbaki to niezwykle muzykalne zwierzęta. Spotykają się i wymieniają pieśniami

Śpiew waleni jednocześnie zachwyca i przeraża. Przejmujące odgłosy niosą się na setki kilometrów w morskiej wodzie. Nowe odkrycia dotyczące akustycznej komunikacji waleni wskazują, że ssak posiadają centrum wymiany muzycznej, gdzie stare pieśni zastępują nowymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzykalne walenie.
Muzykalne walenie. (Shutterstock.com, Fot: Earth theater)
ycipk-4fqnvn

Humbaki to gatunek ssaków zaliczany do rodziny płetwalowatych. Osiągają do 17 metrów długości, a ich waga to nawet 45 ton. Humbaki słyną z wydawania niskich i złożonych dźwięków, które przypominają śpiew. Utwory trwają od 10 do 25 minut i niosą się na przestrzeni setek kilometrów.

Naukowcy nie są do końca pewni, jaką funkcję w życiu humbaków pełnią wydawane dźwięki. Mogą być zarówno formą porozumiewania się, jak i elementem godów.

Utwory nie są stałe

ycipk-4fqnvn

Badania opublikowane na łamach Royal Society Open Science wskazują, że humbaki posiadają centrum wymiany śpiewanych pieśni. Znajduje się ono nieopodal niezamieszkałych wysp Kermadec, w pobliżu Nowej Zelandii.

Muzyczne hity waleni

Clare Owen, naukowiec z University of St. Andrews, który odpowiadał za analizę utworów muzycznych waleni, podkreślił, że nowe utwory bardzo szybko rozprzestrzeniały się wśród wielorybów i wypierały starą melodię. Jednym słowem zamieniały się w popularny hit.

ycipk-4fqnvn

Kluczem do szybkiego rozprzestrzeniania się pieśni było miejsce spotkań humbaków. Podróżowały do niego nawet wieloryby spotykane w pobliżu wysp Cooka, które zazwyczaj migrują na południe. Dotarcie do Kermadec jest więc dla nich dodatkowym wysiłkiem i przypuszczalnie celowym działaniem.

Zespół Owena odłowił jednego humbaka i sprawdził, jakimi pieśniami się posługuje. Złapany okaz śpiewał zarówno stare, jak i nowe utwory. Naukowcy uważają, że ssak mógł znajdować się w fazie transformacji swojego repertuaru muzycznego i poznawania melodii wnoszącej się na szczyty listy hitów humbaków.

Źródło: Scientific American.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4fqnvn

ycipk-4fqnvn
ycipk-4fqnvn