Trwa ładowanie...
d4dvbx3

Hantawirus w Chinach. Czy jest groźny? Naukowcy uspokajają

Świat obiegła informacja o mężczyźnie z Chin, który zmarł w autobusie podczas drogi do pracy. Choć początkowo podejrzewano u niego koronawirusa, okazało się, że przyczyna zgonu była zupełnie inna. Naukowcy jednak uspokajają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hantawirus. Naukowcy odpowiadają, czy grozi nam kolejna epidemia
Hantawirus. Naukowcy odpowiadają, czy grozi nam kolejna epidemia (Shutterstock.com)
d4dvbx3

Podczas gdy świat zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, media informują o zgonach spowodowanych kolejnymi infekcjami. Wiadomość o śmierci obywatela Chin wskutek zarażenia hantawirusem z pewnością wywołała spory niepokój u wielu osób. Naukowcy uspokajają i choć nie kwestionują niebezpieczeństwa ze strony wirusa, zapewniają, że kolejna epidemia nam nie grozi.

W prowincji Junnan w Chinach podczas podróży autobusem zmarł jeden z pasażerów. Jak informują lokalne media, początkowo podejrzewano, że zgon nastąpił wskutek choroby COVID-19. W związku z zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa pozostałym osobom będącym na pokładzie pojazdu, wszyscy zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Okazało się, że mężczyzna był zarażony hantawirusem.

Pobierz darmową aplikację: Koronawirus w Polsce

d4dvbx3

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób zapewnia, że hantawirus nie może być przenoszony z człowieka na człowieka, zatem roznosi się inaczej niz SARS-COV-2. W związku z tym nie powinniśmy się obawiać nowej epidemii.

Hantawirus. Czym jest?

Hantawirus należy do grupy wirusów występujących na całym świecie. Są one rozprzestrzeniane głównie przez gryzonie (szczury, myszy), u których nie wywołują najmniejszych objawów chorobowych - w przeciwieństwie do ludzi, w przypadku których mogą wywołać bardzo poważne dolegliwości.

d4dvbx3

Człowiek zaraża się hantawirusem poprzez wchłanianie za pomocą nosa, ust lub oczu - śliny i moczu (także jego oparów) chorego szczura lub myszy, jak również wody i pożywienia skażonego wydzielinami gryzoni. Wirus może przedostać się także do ludzkiego organizmu poprzez uszkodzoną skórę, a także ugryzienie zakażonego stworzenia.

Zarażenie hantawirusem grozi przede wszystkim ludziom żyjącym w złych warunkach sanitarnych. Przypadki infekcji częściej notuje się także na wsiach oraz środowiskach leśnych.

- Hantawirusy są obecne na świecie od setek lat, a wywołane nimi infekcje notuje się głównie w Chinach. Rocznie dochodzi tam nawet do 100 tysięcy zarażeń - mówi dr Tania Elliott z Uniwersytetu w Nowym Jorku.

d4dvbx3

Wśród głównych objawów zarażenia hantawirusem wymienia się przede wszystkim: osłabienie, bóle mięśni gorączkę i zawroty głowy. W kolejnych fazach mogą pojawić się biegunka i bóle brzucha, a także duszności.

d4dvbx3

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d4dvbx3

d4dvbx3