Hakerzy zabierają się za telewizory i... lodówki

Hakerzy zabierają się za telewizory i... lodówki

Hakerzy zabierają się za telewizory i... lodówki
Źródło zdjęć: © ot. www.newscientist.com via chip.pl
22.04.2014 12:29

E-maile wysłane z lodówki? Brzmi jak science fiction? Już niedługo może stać się to naszą codziennością. Producenci z branży AGD i RTV kuszą klientów sprzętami umożliwiającymi łączenie się z Internetem. Inteligentne urządzenia to jednak nie tylko duże udogodnienie dla użytkowników, ale także kolejna furtka dla cyberprzestępców.

E-maile wysłane z lodówki? Brzmi jak science fiction? Już niedługo może stać się to naszą codziennością. Producenci z branży AGD i RTV kuszą klientów sprzętami umożliwiającymi łączenie się z internetem. Inteligentne urządzenia to jednak nie tylko duże udogodnienie dla użytkowników, ale także kolejna furtka dla cyberprzestępców.

Setki miliardów urządzeń w sieci

Według wyliczeń agencji analitycznej IDC w 202. r. do internetu będzie podłączonych 200 miliardów urządzeń. Do komputerów, tabletów i telefonów coraz częściej dołączają artykuły gospodarstwa domowego. Lodówka, drukarka czy dekoder wyposażone w możliwość łączenia się z internetem przyciągają wielbicieli gadżetów. Stały dostęp do sieci powoduje, że pojawiają się jednak pewne zagrożenia.

Na początku roku, firma Proofpoint, zajmująca się bezpieczeństwem w sieci podała, że za pomocą około 10. tys. sprzętów domowych wysłano ponad 750 tys. maili z próbą wyłudzenia poufnych informacji np. numerami kont bankowych. Wśród tego typu przyrządów znalazły się routery, telewizory, a nawet lodówki. Pojawianie się na rynku kolejnych inteligentnych urządzeń sprawiło, że cyberprzestępcy zaczęli szukać nowych luk w systemach zabezpieczeń.

_ - Obecnie celem ataków są sprzęty AGD i RTV. Dla przykładu, drukarka mająca nieograniczony dostęp do sieci może za pomocą odpowiedniego oprogramowania stać się narzędziem szpiegującym dokumenty wysyłane do druku. Następnie te pliki są kierowane na komputer hakera - _ mówi Joanna Gajewska z firmy Contica Solutions.

Nowe technologie i nowy sposób myślenia

Z jednej strony, to bardzo dobrze, że nowoczesna technologia wkracza do kolejnych grup urządzeń, które stają się bardziej przystępne w obsłudze. W postępie tym musimy być jednak niezwykle ostrożni. Producenci oczywiście starają się zabezpieczać swoje urządzenia przed zakusami przestępców, ale ostatnio ujawniona luka "Heartbleed" jest bardzo dobrym przykładem tego, jak młodą dziedziną jest inżynieria oprogramowania i jak bardzo jesteśmy narażeni na ujawnienie różnych danych osobom, które nie koniecznie powinny te dane posiadać.

Niestety, ale nie możemy do końca ufać producentom. Musimy stać się wyjątkowo ostrożni i przede wszystkim kontrolować wszystko co umieszczamy w sieci. Nawet tak nieistotne z pozoru informacje, jak te przetwarzane przez sprzęt AGD, mogą w zestawieniu z innymi strzępami danych stworzyć nasz bardzo dokładny profil, a ten jest już niezwykle cenny dla dzisiejszych przestępców.

Bądźmy "smart"

Zagrożenia, które kryją się w cyberświecie nie powinny jednak zniechęcać do zakupu nowoczesnych urządzeń. Rozsądne użytkowanie zminimalizuje potencjalne ryzyko. Dlatego też warto pamiętać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa - to nie sprzęt, ale przede wszystkim my sami powinniśmy być "smart".

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Słona woda płynąc przez Grafen generuje elektryczność

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)