Trwa ładowanie...
d3ffz9w
d3ffz9w

Hakerzy apelują do producentów: zabezpieczcie auta póki jest czas

Świeżo po zakończonej konferencji Black Hat i zarysowanej tam wizji pojazdów, padających jeden po drugim łupem cyberprzestępców, eksperci od spraw bezpieczeństwa, zgromadzeni pod sztandarem konferencji Def Con, wystosowali apel do producentów samochodów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ffz9w
(fot. Fotolia)
Podziel się

Hakerzy z jasnej strony Mocy określili pięć podstawowych wymagań dla producentów w liczącym sobie dwie strony otwartym liście, opublikowanym parę dni temu na konferencji Def Con w Las Vegas. Znalazły się wśród nich obowiązkowe testy cyfrowych narzędzi, w które wyposażono auta, programy umożliwiające ujawnianie luk w zabezpieczeniach pojazdów oraz czarna skrzynka w każdym samochodzie, nagrywającą wszystkie zdarzenia. Wśród postulatów wymieniono również bezpieczne aktualizacje oprogramowania oraz oddzielenie od siebie poszczególnych funkcji w ramach wewnętrznej sieci auta. To ostatnie ma między innymi gwarantować, że włamanie się do radia nie umożliwi hakerom zablokowania kierownicy.

W serwisie Change.org zawisła również petycja, zachęcająca producentów do niezwłocznego rozwiązania problemów bezpieczeństwa. „Kiedy technologia na której się opieramy wpływa na publiczne bezpieczeństwo i ludzkie życie, nakazuje nam to szczególną uwagę i staranność. (…) Każdego dnia powierzamy nasze życie i życie tych, których kochamy, naszym autom”. - jak można wyczytać w odezwie hakerów. „Nasza połączona wiedza ekspercka ma zapewnić, że kwestie bezpieczeństwa oparte na technologiach komputerowych są traktowane z taką samą starannością, co inne kwestie bezpieczeństwa samochodowego” - czytamy.
Sprawa odpowiedniego zabezpieczania aut jest pilna, bowiem - zgodnie z badaniem dwójki ekspertów, którzy przedstawili wyniki swoich analiz na konferencji Black Hat - większość z przeanalizowanych przez nich 2. modeli aut posiada większe lub mniejsze dziury w systemie, przez które wprawny haker byłby w stanie przejąć kontrolę nad pojazdem. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Największy wybór akcesoriów samochodowych. Kliknij i zobacz najlepsze oferty!

d3ffz9w

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3ffz9w

d3ffz9w