Trwa ładowanie...
ycipk-2igi4v
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Grupa podszywająca się pod policję rozbita. Nareszcie!

Europejska agencja policyjna Europol poinformowała w środę podczas
konferencji prasowej, że rozbiła siatkę oszustów komputerowych, którzy wyłudzili miliony euro z
fałszywych grzywien, podszywając się właśnie pod nią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grupa podszywająca się pod policję rozbita. Nareszcie!
(WP.PL)
ycipk-2igi4v

Grupa działała w 3. krajach przez ostatnie dwa lata. Rozsyłała ona wirusa, który blokował zainfekowane komputery i wyświetlał informację udającą komunikat Europolu bądź policji, iż użytkownik może odzyskać do odstęp jedynie jeśli zapłaci grzywnę.

"Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ilu obywateli dotyczy ta sprawa, ale szacujemy, że były to setki tysięcy Europejczyków - powiedział szef Europolu Rob Wainwright podczas konferencji w Madrycie. - Jeśli weźmiemy pod uwagę, że przeciętna grzywna wynosiła 10. euro i tylko 3 proc. ludzi ją zapłaciło, to szacowane szkody wynoszą miliony euro".

Wainwright dodał, że również jego nazwisko było wykorzystywane, by oszukać internautów.

ycipk-2igi4v

Używany przez siatkę wirus, tzw. ransomware (nazwa pochodząca od angielskich słów oznaczających okup i oprogramowanie), miał 4. różnych mutacji, dzięki którym prześlizgiwał się przez programy antywirusowe.

Przywódca siatki, 27-letni Rosjanin, został aresztowany w grudniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - oświadczył podczas środowej konferencji hiszpański sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Francisco Martinez. Jak dodał, hiszpańska policja aresztowała w ubiegłym tygodniu na południu kraju 1. innych członków grupy.

Jest wśród nich sześciu Rosjan, dwóch Ukraińców i dwóch Gruzinów. Byli oni odpowiedzialni przede wszystkim za pranie pieniędzy i ich transfer do Rosji, podczas gdy szef siatki zajmował się wirusem.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

ycipk-2igi4v

13 najpopularniejszych sieciowych ataków na Twój komputer Wykrywanie, usuwanie skutków i zapobieganie

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2igi4v

ycipk-2igi4v
ycipk-2igi4v