Trwa ładowanie...
d36tod5

GROM - Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Paweł Kula

GROM, czyli JK 2305, to jednostka specjalna, której zadaniem jest walka z terroryzmem. Grupa współpracuje z podobnymi formacjami na świecie, między innymi z amerykańskimi Siłami Specjalnymi.

GROM a militaria w Polsce

GROM jest polską jednostką specjalną podlegającą od 1999 roku Ministerstwu Obrony Narodowej, a minister tego departamentu jest jej najwyższym zwierzchnikiem. GROM, obok Jednostki Wojskowej Komandosów, JW Formoza, JW AGAT i JW NIL, tworzy zaplecze wojsk specjalnych Sił Zbrojnych RP. Spośród 105 tysięcy czynnych żołnierzy polskiej armii, ci z wojsk specjalnych stanowią elitarną grupę 2,5 tysiąca komandosów i funkcjonariuszy zabezpieczających.

GROM – powstanie

Pierwsze przesłanki do utworzenia Jednostki Wojskowej GROM pojawiły się w 1990 roku. Zorganizowaniem jej zajął się ówczesny rząd na czele z Tadeuszem Mazowieckim, a pierwowzorem grupy miały być podobne jednostki ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Oficjalne rozpoczęcie funkcjonowania GROM-u nastąpiło 13 lipca 1990 roku.

Pierwsza rekrutacja obejmowała żołnierzy doświadczonych w działaniach służb specjalnych, między innymi należących do 1. Pułku Specjalnego czy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej, funkcjonariuszy oddziałów policyjnych, a także zdolnych absolwentów szkół oficerskich, zwłaszcza z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Jednostka utworzona ponad 25 lat temu działa z powodzeniem do dziś, uczestnicząc w akcjach najwyższej wagi na całym świecie.

Specyfika GROM-u

GROM jako jednostka specjalna dziedziczy tradycje formacji cichociemnych, działającej w okresie II wojny światowej. Ich domeną jest przeprowadzanie tajnych misji, w sposób jak najmniej zauważalny. Niejawne pozostają informacje na temat systemu szkoleniowego, szczegółowej struktury, a przede wszystkim liczebności GROMU-u.

Jednostka złożona jest z zawodowych wojskowych (komandosów) i żołnierzy zabezpieczających, czyli specjalistów z różnych dziedzin, nie zawsze militarnych. Wśród nich znajdują się informatycy, analitycy, elektrycy, inżynierowie ładunków wybuchowych oraz innego rodzaju technicy, których specjalizacje usprawniają kompleksowe działania jednostki. Dodatkowo GROM zasilają ratownicy medyczni, kierowcy, chemicy czy saperzy.

Zakres działań GROM-u sprawia, że można go porównać do brytyjskiego SAS, amerykańskiego Delta Force czy izraelskiego Sayeret Matkal.

GROM - wyposażenie

Sprzęt wojskowy JW GROM składa się z broni zespołowej, palnej i białej, a także samochodów terenowych oraz pancernych. W arsenale GROM-u znajdują się:

  • pistolety: SIG-Sauer P226, HK USP, Glosck 17, FN Five-seveN, HK MK 23,
  • pistolety maszynowe: FN P90 TR, MP5,
  • strzelby: Remington 870, Mossberg 590,
  • karabiny: Beryl, HK416, HK PSG1; karabiny wyborowe: Remington 700, Steyr SSG, SR-25, CheyTac m200 Intervention, AWM-F, TOR, M107 Berret, PGM Hécate; karabinki: FN F2000 Tactical, M4,
  • karabin maszynowy FN Minimi Para,
  • granatniki: HK 69A1, HK GLM, EPG-75TB, AT-4, Carl Gustaf M3,
  • broń biała: noże Ka-Bar i Buck Nighthawk,
  • broń zespołowa: karabin maszynowy wielokalibrowy M2 QCB, granatnik automatyczny HK GMG, moździerze LM-60K i LRM vz. 99 ANTOS, pocisk kierowany Spike,
  • samochody: Polaris Sportsman 500 EFI, Land Rover Defender 110, Toyota Hilux D-4D, Mercedes G,
  • sprzęt wodny i powietrzny: Diver Propulsion Device, Aeronautics Orbiter.

Dowódca GROM-u

Pierwszym dowódcą GROM-u był podpułkownik Sławomir Petelicki (1990-1995), który na stanowisko powrócił w 1997 roku (do 1999 roku) z tytułem generała brygady. To on wydał pierwsze rozkazy organizacji szkoleń i misji zagranicznych. Obecnym dowódcą jednostki jest Mariusz Pawluk.

Tajne akcje snajperów GROM

Pierwszą akcją JW GROM była w 1994 ochrona VIP-ów w Republice Haiti, we współpracy z Siłami Specjalnymi USA. Operacja odbyła się w 1994 roku pod nazwą „Uphold Democracy”. Dwa lata później żołnierze GROM-u zostali wysłani jako Polska Grupa Specjalna na misję na ogarnięte wojną domową Bałkany. Do ich zadań należała ochrona ważnych osobistości, przedstawicieli mniejszości narodowych oraz strategicznych budynków. Wielkim sukcesem operacyjnym JW GROM było ujęcie zbrodniarza Slavko Dokmanovicia, czyli „rzeźnika z Vukovaru”.

Po wydarzeniach z 2001 roku w Nowym Jorku i podjęciu działań zbrojnych przez wojska NATO, jednostki GROM-u były wysyłane kolejno do Kuwejtu, Iraku, a następnie Afganistanu. W tym ostatnim uczestniczyły w inwazji na kraj pod nazwą „Enduring Freedom” i stacjonują tam do dziś.

Rekrutacja do GROM-u

Nabór do JW GROM prowadzony jest przede wszystkim wśród innych jednostek militarnych: żołnierzy w służbie czynnej lub rezerwy, funkcjonariuszy służb mundurowych. Do grupy rekrutować się mogą jednak również cywile, którzy po przejściu procesu zadeklarują chęć podjęcia szkolenia wojskowego.

Do podstawowych wymagań wobec kandydatów do GROM-u należą: posiadanie polskiego obywatelstwa, niekaralność, znajomość języka obcego w praktyce, wiek poniżej 30 lat, poświadczenie bezpieczeństwa lub wyrażenie zgody na postępowanie w tej sprawie, a także zdolność do udziału w działaniach desantowo-szturmowych albo zgoda na przeprowadzenie badań w tym kierunku. Poza tym rekrutujący się do korpusu oficerów zawodowych powinni mieć ukończone studia wyższe, a podoficerów – szkołę średnią z maturą.

d36tod5
GROM - Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego
Główna siedziba

Gdańsk

Rok założenia

1990

Typ organizacji

militarna

Cele

wojskowe działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne

d36tod5
d36tod5
d36tod5
Więcej tematów
d36tod5