Gram tej substancji kosztuje 106 mln złotych

Gram tej substancji kosztuje 106 mln złotych

Gram tej substancji kosztuje 106 mln złotych
18.11.2015 14:48, aktualizacja: 29.12.2016 08:23

Dla wielu z nas, najdroższe substancje świata kojarzą się najpewniej z metalami szlachetnymi takimi jak złoto lub platyna. Są drogie, jednak w porównaniu z innymi substancjami ich cena może wręcz śmieszyć. Najdroższą substancją na świecie, według magazynu Business Insider, jest Kaliforn. Jednak nie on jedyny bije złoto i platynę na głowę. Droższe od nich są np. LSD, Painit, a nawet jeden z kremów do twarzy. Za gram złota trzeba zapłacić około 36-38 dolarów. Platyna wyceniana jest na około 40 dolarów za gram. Droższy jest od nich także sproszkowany róg nosorożca, którego gram wyceniany jest na około 55 dolarów, czy kokaina za 60 dolarów. Poznajcie 10 najdroższych substancji na świecie.

Wielu z nas metale szlachetne, takie jak złoto lub platyna, uważa za najdroższe substancje świata. Nie są tanie, jednak w porównaniu z innymi materiałami ich cena może wręcz śmieszyć. Najdroższą substancją na świecie, według magazynu Business Insider, jest Kaliforn. Jednak nie on jedyny bije złoto i platynę na głowę. Droższe od nich są np. LSD, Painit, a nawet jeden z kremów do twarzy. Za gram złota trzeba zapłacić około 36-38 dolarów. Platyna wyceniana jest na około 40 dolarów za gram. Droższy jest od nich także sproszkowany róg nosorożca, którego gram wyceniany jest na około 55 dolarów, czy kokaina za 60 dolarów. Poznajcie 10 najdroższych substancji na świecie.

1 / 10

Miejsce 10. - Krem do twarzy La Mer

Obraz
Materiały prasowe

Creme De La Mer uznawany jest za najdroższy krem do twarzy. Jego unikatowy skład ma oczywiście w cudowny sposób odmładzać skórę, wykorzystując do tego wyciąg z sfermentowanych glonów morskich. Pierwotnie receptura kremu miała służyć innym celom - krem miał leczyć oparzenia. W zależności od wersji (krem pod oczy, na dzień, na noc) 100 ml kremu może kosztować nawet 5000 zł. Do wyliczeń przyjęto jednak gramy - tutaj za gram zapłacimy około 70 dolarów (ok. 275 zł)

2 / 10

Miejsce 9. - Heroina

Obraz
Fotolia

Heroina to organiczny związek chemiczny - półsyntetyczny opioid. Jeden z silniejszych i mocniej uzależniających narkotyków. Jej działanie przeciwbólowe jest nawet pięciokrotnie silniejsze niż podana dożylnie morfina, dlatego też, w niektórych krajach jest stosowana jako lek dla pacjentów w stanie terminalnym. Substancję po raz pierwszy uzyskano w roku 1874. Jako, że Heroina jest nielegalnym narkotykiem, jej cena wynosi w USA około 100 dolarów za jeden gram. (około 380 zł).

3 / 10

Miejsce 8. - Metaamfetamina

Obraz
Wikimedia

Metaamfetamina (zwana popularnie metamfetiaminą [brak jednej litery A w słowie META] lub "metą") to kolejny groźny i silnie uzależniający narkotyk. W lecznictwie niektórych krajów jest wykorzystywana do leczenia pacjentów z ADHD, a także pacjentów z otyłością, opornych na inne sposoby terapii. Dzięki swoim pobudzającym właściwościom była również stosowana jako stymulant dla żołnierzy w okresie II Wojny Światowej. Cena za gram to 120 dolarów (około 470 zł)

4 / 10

Miejsce 7. - LSD

Obraz
Wikimedia / Coaster420

Jest to jedna z najaktywniejszych substancji psychotropowych (psychodelicznych) - 100 razy bardziej czynna biologicznie niż psylocybina i 4000 razy bardziej niż meskalina. Początkowo LSD było wykorzystywane jako lek w psychiatrii, jednak ze względu na skutki uboczne szybko zostało wycofane z lecznictwa. Za 1 gram LSD w postaci kryształów, na czarnym rynku trzeba zapłacić 3000 dolarów (około 12 000 zł)

5 / 10

Miejsce 6. - Pluton

Obraz
Wikimedia

Pluton to radioaktywny pierwiastek, który stosowany jest jako paliwo w reaktorach atomowych. Niektóre jego izotopy służą również do produkcji broni nuklearnej. Za jeden gram tego metalu trzeba zapłacić 4000 dolarów (około 15 800 zł).

6 / 10

Miejsce 5. - Tryt

Obraz
Fotolia

Tryt jest nietrwałym izotopem wodoru. Występuje w śladowych ilościach w ziemskiej atmosferze, dlatego w większości przypadków pozyskuje się go w wyniku reakcji jądrowych. Za jego pomocą możliwe jest datowanie wieku przedmiotów, a także przeprowadzanie badań mechanizmów reakcji chemicznych. Dzięki trytowi możliwe jest także świecenie tarcz zegarków po zmroku. Cena za jeden gram to 30 000 dolarów (około 118 000 zł).

7 / 10

Miejsce 4. - Diament

Obraz
Wikimedia

Co prawdę masę diamentów zwykło się wyrażać w karatach, jednak na potrzeby tego zestawienia przyjęto za wyznacznik masy gram. Ta najtwardsza z substancji występująca naturalnie w przyrodzie wyceniana jest na około 60 000 dolarów za jeden gram - około 236 000 zł. Należy jednak pamiętać, że tak wysoka cena nie wynika wcale z małej dostępności diamentów w naturze. Jest ich całkiem sporo, jednak "kartele diamentowe" sztucznie windują ceny dla zwielokrotnienia swoich zysków.

8 / 10

Miejsce 3. - Inhibitor HDAC

Obraz
Chip

Inhibitor HDAC to substancja czynna, mająca pomóc chorym na opornego w leczeniu szpiczaka mnogiego (rodzaj nowotworu). Sześć tabletek leku zawierającego inhibitor wyceniono na 8 000 USD. W przeliczeniu na gramy wyizolowanej, czystej substancji czynnej, jej cena wynosi 100 000 dolarów z gram (niespełna 400 000 zł).

9 / 10

Miejsce 2. - Painit

Obraz
Wikimedia / Rob Lavinsky

Painit to najrzadziej występujący minerał na ziemi. Po raz pierwszy odnaleziony został w Mjanmie przez brytyjskiego mineraloga oraz handlarza klejnotami Arthura C.D. Paina. Nie ma on żadnych spektakularnych właściwości - nie wykorzystuje się go ani w przemyśle, ani w medycynie. Za jeden gram minerału trzeba zapłacić 300 000 dolarów (niespełna 1 200 000 zł).

10 / 10

Miejsce 1. - Kaliforn

Obraz
Wikimedia

Kaliforn jest sztucznie otrzymanym pierwiastkiem rozszczepialnym, który - przynajmniej w teorii - mógłby posłużyć do budowy miniaturowej bomby atomowej. Obecnie jego zastosowanie jest jednak zgoła inne. Wykorzystuje się go w medycynie do naświetlania złośliwych guzów, a także w przemyśle - do prześwietlenia konstrukcji stalowych w poszukiwaniu uszkodzeń. Jest także używany do budowy skanerów mogących wykrywać narkotyki. Średnia jego cena to 27 000 000 dolarów za gram (około 106 mln złotych). To jednak nie jest wcale rekordowa jego wartość. W roku 1998 jeden z izotopów pierwiastka sprzedano w cenie 180 mln USD za gram (ponad 712 mln złotych po obecnym kursie).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)