Gra na Androida potajemnie wysyła współrzędne GPS

Gra na Androida potajemnie wysyła współrzędne GPS17.08.2010 16:27
Gra na Androida potajemnie wysyła współrzędne GPS
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Symantec we wpisie w blogu informuje o trojanie dla Androida, który ukrywa się pod postacią bezpłatnej gry Tap Snake, a w tle po kryjomu wysyła współrzędne GPS do określonego serwera.

Za pomocą pochodzącej od tego samego producenta (firmy Maxicom) aplikacji dla Androida GPS Spy, która kosztuje 5 euro, można następnie sprawdzać wspomniane współrzędne i wyświetlać je na Google Maps. Według Symanteca procesu gry Tap Snake nie da się zakończyć - działa ona dalej w tle.

Tym niemniej Tap Snake i GPS Spy trzeba ze sobą powiązać przez wprowadzenie odpowiednich danych, w wyniku czego posiadacze smartfonów z Androidem nie mogą przypadkowo stać się ofiarami ataku trackingowego. Napastnik przez krótki czas musi mieć dostęp do (niezablokowanego) smartfona z Androidem, aby tam wpisać dane - będąc np. zazdrosnym małżonkiem albo partnerem biznesowym.

288763009072183443
Źródło zdjęć: © (fot. Jupiterimages)

Oprócz tego ofiara już w momencie instalacji gry powinna nabrać podejrzeń, albowiem program domaga się dostępu do odbiornika GPS - choć takich samych uprawnień domaga się również wiele innych aplikacji. Programy te często wzbudzają podejrzenie, ponieważ dysponują większymi uprawnieniami, niż to konieczne.

W przypadku odtwarzacza multimediów podejrzliwość była jednak uzasadniona: w ubiegłym tygodniu producent programów antywirusowych Kaspersky zaobserwował pierwszego trojana dla Androida. Trojan udawał odtwarzacz multimediów, a po instalacji niepostrzeżenie wysyłał SMS-y na numery o podwyższonej płatności.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)