Trwa ładowanie...
d29yr22

Góry na Uralu pękają. Powstałe pęknięcia widać z kosmosu

W okolicy Magnitogorska góry dosłownie rozpadają się na dwie części. Pęknięcia są głębokie i mają długość nawet kilku kilometrów. Eksperci zastanawiają się nad przyczynami ich powstawania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pęknięcia na Uralu
Pęknięcia na Uralu (Youtube.com, Fot: ГТРК Южный Урал)
d29yr22

Na Uralu zaobserwowano cztery równoległe pęknięcia w łańcuchu górskim. Są długie na blisko 2,5 km i widać je nawet z kosmosu.

Ruda tytanu z Uralu

Jedna z teorii wskazuje, że powstanie pęknięć może być związane z wydobyciem rudy tytanu w okolicach Magnitogorska. To w istniejący tutaj kopalniach wydobyto metal, z którego skonstruowano Sputnika 1 – pierwszego sztucznego satelitę Ziemi.

d29yr22

Przez około 50 lat pracujący tu górnicy wydrążyli tunele na głębokość ponad 1 km. Ingerencja w środowisko sprawiła, że w pobliżu miejsc wydobycia ziemia podnosi się centymetr po centymetrze każdego roku.

Bogactwo złoży na Uralu

Ciekawostką jest to, że w okolicach nie działają kompasy. Wynika to z obfitości złóż rudy tytanu.

d29yr22

Eksperci są zdania, że pęknięcia na Uralu to nic nadzwyczajnego, ponieważ powstały na skutek zawalenia się dawnych kopalni.

Pomimo licznych ostrzeżeń lokalnych władz, przybywa osób, które na własne oczy chcą zobaczyć, jak wyglądają tworzące się wąwozy. Ryzykują swoje życie i zdrowie, by zaspokoić ciekawość.

Lokalnego władze zastanawiają się nad możliwością przekształcenia pozostałych kopalni w atrakcje turystyczne.

Źródło: Zmiany na Ziemi, Interia

d29yr22

Podziel się opinią

Share

d29yr22

d29yr22
Więcej tematów