Trwa ładowanie...
ycipk-1os9fe

Góra lodowa o kształcie trumny. Niespodziewany obiekt zaobserwował astronauta

18 lat temu od Antarktyki odłamał się Lodowiec Szelfowy Rossa. Gigantyczna płyta lodu przez lata rozpadała się na mniejsze kawałki, które w większości kierowały się na północ, gdzie ciepłe wody przyśpieszyły proces ich roztapiania. Jeden z odłamków właśnie trafił w tą strefę i przybrał dziwaczny kształt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Górę - trumnę zaobserwował jeden z astronautów
Górę - trumnę zaobserwował jeden z astronautów (NASA)
ycipk-1os9fe

Niedawno naukowcy z NASA Ice obserwujący zmiany w strukturze lodu Antarktydy zaobserwowali dziwną górę lodową o geometrycznym kształcie. Tymczasem pojawiło się kolejne zdjęcie dziwacznych kształtów odłamka lodowca. Tym razem badacze trafnie spostrzegli, że jeden z odłamków Lodowca Szelfowego Rossa przypomina... trumnę.

"Lodowa trumna" niestety kieruje się ku końcowi swojej podróży. Jak twierdzi NASA, góra wkracza powoli w rejony cieplejszych wód, co w efekcie doprowadzi do szybkiego rozpuszczenia. Przez większość czasu ten odłamek lodu poruszał się po mroźnych wodach arktycznego prądu okołobiegunowego. Pomaga on górom lodowym utrzymać się w okolicach południowego kontynentu, dzięki czemu nie roztapiają się.

Góra lodowa przypominająca trumnę oficjalnie nazywa się B-15T. Nabrała takich kształtów w wyniku zderzania się z innymi obiektami Antarktydy a także wielu innych czynników, w tym przez wejście w strefę cieplejszych wód.

ycipk-1os9fe

"Kształt trumny jest przypadkiem czasu i przestrzeni, biorąc pod uwagę blisko 18,5-letnią podróż B-15T", powiedział w oświadczeniu NASA Glaciolog Chris Shuman z NASA i University of Maryland w Baltimore County. "Możemy się tylko domyślać jakie siły wpłynęły na odłamek B-15 podczas długiej drogi wokół Antarktydy" - dodaje Shuman.

Niedawno jeden z członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zauważył górę lodową przez chmury i uchwycił ją na zdjęciu. Góra lodowa popłynęła na północ od Antarktydy, w południową część Atlantyku. Brak innych odłamków lodu wokół niej sugeruje, że znajduje się w ciepłych wodach, gdzie wkrótce się roztopi - informuje NASA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: LiveScience

ycipk-1os9fe

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1os9fe

ycipk-1os9fe
ycipk-1os9fe