Trwa ładowanie...
holderName

Google wprowadzi dodatkowe opłaty dla producentów telefonów za swoje aplikacje

Google postanowił zmienić sposób dystrybucji swoich aplikacji. Już wkrótce wprowadzi dodatkowe opłaty i konieczność wykupienia licencji przez producentów smartfonów. System Android pozostanie jednak darmowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Z powodu decyzji Google'a możliwe, że zapłacimy więcej za telefony.
Z powodu decyzji Google'a możliwe, że zapłacimy więcej za telefony. (iStock.com, Fot: SpVVK)
holderName

Takie zmiany spowodowane są karą nałożoną przez Komisję Europejską na Google'a. Firma będzie musiała zapłacić aż 4,3 miliarda dolarów za stosowanie praktyk monopolistycznych. Google oczywiście odwołuje się od decyzji KE, ale zmiany wprowadza niezależnie od wyniku odwołania.

Producenci będą mogli wybrać konfiguracje do telefonów - nowy model wyjdzie tylko z darmową przeglądarką Google Chrome, albo tylko z opłaconym sklepem z aplikacjami Google Play. Wśród aplikacji wymagających opłacenia są m.in. YouTube i Kalendarz.

Oprócz Chrome'a darmowy pozostanie system Android.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 29 października wyłącznie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego - czyli krajów Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Pojawiają się już spekulacje, że przyjdzie nam za smartfony zapłacić więcej. Jednak dla producentów telefonów to jest szansa na ulepszenie i wypromowanie ich własnych aplikacji i sklepów, np. LG, Xiaomi czy Samsunga.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów