Google usuwa 75 milionów pirackich linków z wyszukiwarki

Strona głównaGoogle usuwa 75 milionów pirackich linków z wyszukiwarki
08.03.2016 06:54
Google usuwa 75 milionów pirackich linków z wyszukiwarki
Źródło zdjęć: © © Jörg Lantelme - Fotolia.com

Na początku 2000 roku Google otrzymywało miesięcznie około 8 próśb o usunięcie linków z wyszukiwarki. Z upływem lat i rozwojem organizacji antypirackich liczba ta wzrosła do astronomicznej wartości. I nic nie wskazuje na to, by proces miał się zatrzymać.

Ponieważ Google indeksuje cały internet, w wynikach wyszukiwarki często możemy znaleźć odnośniki do stron udostępniających pirackie oprogramowanie czy treści. To zaś uderza w biznes i artystów, którzy zarabiają na swoich dziełach. W 199. roku amerykańska ustawa DMCA zabroniła tworzenia i rozpowszechniania technologii, przy użyciu których mogą być naruszane mechanizmy ograniczeń kopiowania dóbr cyfrowych. Zgodnie z prawem Google musi usuwać ze swojej wyszukiwarki linki kierujące do nielegalnych treści. Nie jest to jednak takie proste.

O ile w 200. roku gigant otrzymywał średnio 8 zgłoszeń o usunięcie linku od wydawców muzycznych i filmowych, tak w roku ubiegłym padł rekord - Google musiało usunąć 558 milionów pirackich linków. Z miesiąca na miesiąc liczby te wzrastają - w samym tylko lutym usunięto 75 milionów linków, co średnio daje 1736 zgłoszeń na minutę.

Z jednej strony trudno się dziwić artystom i wydawcom, którzy starają się uwolnić Internet od nielegalnych treści. Z drugiej strony zaś ciągle wzrastające liczby zgłoszeń powinny dać tym samym osobom do namysłu - usuwanie pojedynczych linków z wyszukiwarki niewiele daje, gdy na ich miejsce powstaje kilka kolejnych. Może zamiast tracić czas na walkę z wiatrakami dostawcy treści powinni pomyśleć o przystępniejszych metodach dystrybucji.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Czy Windows 10 dogodni Windows7?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)