Google Trust API: Project Abacus kończy erę haseł

Strona głównaGoogle Trust API: Project Abacus kończy erę haseł
27.05.2016 11:44
Google Trust API: Project Abacus kończy erę haseł
Źródło zdjęć: © © jamdesign - Fotolia.com

Specjaliści pracują nad aplikacją, która jeszcze w tym roku zastąpi hasła, piny czy nawet wzory graficzne

Według specjalistów z Google’a aż 70 procent użytkowników zapomina hasła do usług firmy przynajmniej raz w miesiącu. Z tego powodu specjaliści pracują nad aplikacją, która jeszcze w tym roku zastąpi hasła, piny czy nawet wzory graficzne.

Project Abacus, bo o nim tu mowa, został zaprezentowany podczas konferencji Google I/O 201. r. Od tego czasu programiści Google’a nie próżnowali i posunęli pracę nad aplikacją mającą zastąpić tradycyjne metody logowania tzw. Trust Score (punkty zaufania), tak bardzo, że logowanie bez konieczności wpisywania hasła może być realne jeszcze latem 2016 r.

288766548058126483
Źródło zdjęć: © (fot. Google)

Jak działa aplikacja o roboczej nazwie Trust API? Okazuje się, że Google wie o nas znacznie więcej niż nam się wydaje i dzięki tej wiedzy, zaawansowane algorytmy są w stanie zidentyfikować użytkownika dużo sprawniej niż po wpisywaniu jedynie hasła, czy wprowadzenie wzoru graficznego. Konkretnie, chodzi o takie dane jak sposób pisania na klawiaturze, nasza lokalizacja, sposób mówienia, korzystania z urządzenia, nasza twarz, czy nawet sposób chodzenia.

Kombinacja tych i wielu innych danych pozwala na przygotowanie tzw. Trust Score, na podstawie którego Trust API sama zadecyduje, czy możemy zalogować się do konkretnej usługi. Okazuje się, że taki zestaw danych o użytkowniku może okazać się bardziej bezpieczny nawet od odcisku palca.

Aplikacja omijająca hasła jest właśnie w fazie testów. Do jej wykorzystania szykują się, prócz serwisów społecznościowych czy steramingujących muzykę, przymierzają się również instytucje finansowe jak chociażby banki. Oczywiście, zabezpieczenia tych ostatnich będą wymagały znacznie większej liczby zmiennych do logowania.

Na nasze szczęście, jeżeli aplikacja uzna, że dane, które posiada nie są wystarczające do identyfikacji użytkownika, chociażby do banku, to zawsze może poprosić go podanie tradycyjnego hasła, czy kombinacji PIN.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)