Trwa ładowanie...
d1501ov
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Google stworzyło komputer kwantowy

Opracowany na zamówienie Google kwantowy komputer potrafi wyszukiwać w sieci obrazy - informuje "New Scientist"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Google stworzyło komputer kwantowy
d1501ov

Jak ujawnił na swoim blogu Hartmut Neven, kierujący zespołem do spraw rozpoznawania obrazów Google, kalifornijska firma od trzech lat po cichu pracowała nad kwantowym komputerem, zdolnym do zidentyfikowania określonego obiektu na zdjęciach i filmach wideo. Podczas konferencji Neural Information Processing Systems w Vancouver ogłoszono, że udało się osiągnąć sukces.

(fot. Jupiterimages)
Podziel się

Google nawiązało współpracę z kanadyjską firmą D-Wave, by opracować odpowiedni układ kwantowy, wykorzystujący nadprzewodzące pętle. Następnie powstał algorytm, umożliwiający rozpoznawanie samochodów na zdjęciach. Naukowcy wykorzystali 2. 000 fotografii scen ulicznych - w połowie przypadków występowały na nich samochody. Najpierw ręcznie oznaczono samochody na zdjęciach przy pomocy ramek.

d1501ov

Algorytm zapoznał się z tymi zdjęciami, po czym został wykorzystany do sortowania kolejnych 2. 000 zdjęć (z których znowu połowa przedstawiała sceny z udziałem samochodów. Selekcja odbyła się szybciej niż przy użyciu jakiegokolwiek innego znanego algorytmu i zwykłego komputera.

Nie wiesz czym są i jak działają komputery kwantowe? Przeczytaj nasz artykuł "Komputery przyszłości - działają w wielu rzeczywistościach na raz i już istnieją"

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1501ov

d1501ov
d1501ov