Google ostrzega przed phishingiem i malware'em

Google ostrzega przed phishingiem i malware'em
Źródło zdjęć: © Google

18.10.2010 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern Google zapowiedział, że w przyszłości będzie informował operatorów sieci o próbach phishingu i rozpowszechniania malware'u. W ramach programu Safe Browsing Alerts for Network Administrators administratorzy mogą rejestrować własne systemy autonomiczne (AS), czyli zbiory publicznych podsieci IP. W razie podejrzeń o niebezpieczne działania wykonywane z komputerów posługujących się adresami otrzymają e-mailem listę odnośników do systemów znajdujących się w przypisanej do nich bazie AS

Koncern Google zapowiedział, że w przyszłości będzie informował operatorów sieci o próbach phishingu i rozpowszechniania malware'u. W ramach programu Safe Browsing Alerts for Network Administrators administratorzy mogą rejestrować własne systemy autonomiczne (AS), czyli zbiory publicznych podsieci IP. W razie podejrzeń o niebezpieczne działania wykonywane z komputerów posługujących się adresami otrzymają e-mailem listę odnośników do systemów znajdujących się w przypisanej do nich bazie AS.

Dzięki temu dostawcy usług internetowych (ISP) i ewentualnie operatorzy większych sieci na uczelniach czy w firmach będą mogli się rozeznać w temacie podejrzanych działań zachodzących w podlegającej im infrastrukturze.

Obraz
© (fot. Google)

Google wykorzystuje roboty sieciowe (crawlery) do przeszukiwania stron WWW pod kątem wątpliwych i szkodliwych treści, zapisując adresy URL w specjalnych bazach danych. Do tej pory jedynie operatorzy serwerów mogli skorzystać z oferty Safe Browsing w ramach narzędzia dla webmasterów autorstwa Google'a, aby w razie zdyskredytowania własnego serwera otrzymać e-mailem odpowiednie ostrzeżenie.

Firma z Mountain View ma nadzieję, że krok ten spowoduje zacieśnienie współpracy między administratorami sieci i serwerów WWW w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)