Google I/O 2016: co nowego pokaże nam Google?

Strona głównaGoogle I/O 2016: co nowego pokaże nam Google?
18.05.2016 12:33
Google I/O 2016: co nowego pokaże nam Google?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Tegoroczna konferencja Google I/O będzie szczególnie ważna dla użytkowników Androida. Najnowsza wersja, mobilnego systemu operacyjnego Google Android N zapowiada spore zmiany - zarówno, jeśli chodzi o interfejs użytkownika, jak i specyfikację samego systemu. ?Enka? nie jest jednak jedyną nowością, którą ma zaprezentować Google.

Android N

Najnowszy Android jest już dostępny w wersji dla deweloperów. Dzięki temu wiemy, że otrzyma funkcję multitaskingu, dzięki obsłudze aplikacji w oknach (split-screen multitasking), nowe funkcje w menu szybkich ustawień (chodzi o nowe przyciski na wysuwanej z góry belce), nowe emotki i coś podobnego do Apple 3. Touch, czyli rozpoznawanie siły, z jaką dotykamy palcem ekranu dotykowego urządzenia z Androidem. Oprócz tego zapewne programiści Google’a zadbają o to, żeby Android N działał trochę dłużej na baterii i mniej się zawieszał.

288766946365946003
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Chrome OS

W zeszłym roku pojawiły się co prawda plotki o tym, że Google chce zakończyć projekt Chrome OS, zastępując go desktopową wersją Androida. Gigant z Mountain View jednak kategorycznie temu zaprzeczył. Zagraniczne portale, powołując się na dobrze poinformowane źródła, twierdzą, że już wkrótce na Chrome OS będziemy mogli uruchomić wszystkie androidowe aplikacje z Google Play.

288766946366077075
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

Android VR

O tym, że Google pracuje nad lepszą wersją Cardboarda, słyszeliśmy już jakiś czas temu. Plotki mówiły wtedy o urządzeniu, które nie będzie wymagało telefonu do działania, czyli takim, które ma własny ekran, procesor i jest wszystkim tym, czym obecne smartfony. Najnowsze pogłoski o tzw. projekcie Android VR mówią o tym, że urządzenie zostanie zaprezentowane podczas konferencji Google I/O. Niektóre portale twierdzą zupełnie coś innego, podając, że na pewno Android VR nie zostanie zaprezentowany podczas Google I/O 2016. Brak jakichkolwiek przecieków w sieci (zdjęcia prototypów itp.) sugeruje tę drugą opcję.

288766946366208147
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Project Tango

Project Tango, w największym skrócie, to urządzenia mobilne z zestawem kamer i sensorów umożliwiających tworzenie trójwymiarowych map pomieszczeń. Takie urządzenia zresztą od dawna są dostępne dla deweloperów, jednak nadal czekamy, aż Tango pojawi się na rynku konsumenckim. Błyskawiczne i praktycznie bezobsługowe mapowanie przestrzeni 3. na pewno przydałoby się niektórym aplikacjom VR, z tym że takie czujniki to dodatkowy koszt dla producentów smartfonów (czyli dla konsumentów), więc ich wprowadzenie na rynek musi mieć sens i okazać się potrzebne. Do czego? Być może do projektu Android VR.

288766946366339219
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Android Wear

"Zegarkowy system" Google’a od kilku miesięcy nie był aktualizowany, więc prawdopodobnie oznacza to, że gigant z Mountain View chce pokazać nam coś większego, związanego z Android Wear. Mamy taką nadzieję. Plotki mówią o integracji Android Wear ze smartfonami z Windows 1. Mobile.

Co jeszcze?

Bardzo możliwe, że dowiemy się czegoś nowego o Projekcie Ara i dalszych planach rozwoju autonomicznych samochodów Google’a. Być może zauważyliście również pojawienie się kilku nowych usług webowych, takich jak Google Spaces czy nowego komunikatora w serwisie YouTube. Jednym z najnowszych trendów w Krzemowej Dolinie są chatboty i nowe sposoby komunikacji pomiędzy użytkownikami - Google dysponuje zarówno świetną infrastrukturą, jak i odpowiednią AI, dzięki czemu błyskawicznie zaczął podążać za tym trendem.

jb

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)