Trwa ładowanie...
dxds99a

Gmail pozwoli usunąć wiadomość nawet, gdy ją wyślesz i zostanie odczytana

Nowa funkcja w Gmailu zwiększy prywatność informacji, którymi dzielimy się z innymi. Ale może się okazać, że jedna z nowości zostanie wykorzystana przez cyberprzestępców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gmail postawi na prywatność
Gmail postawi na prywatność (Shutterstock.com)
dxds99a

Niedawno wyszło na jaw, że Mark Zuckerberg mógł kasować wiadomości, które wysłał innym użytkownikom Facebooka - te znikały ze skrzynek odbiorców adresatów, mimo że większość korzystających z portalu takiej możliwości nie ma. Facebook jednak zrozumiał swój błąd i niedawno obiecał dodanie opcji kasowania wysłanych wiadomości. Okazuje się, że podobna funkcja pojawi się też w Gmailu.

Poniekąd już jest, ale mamy bardzo mało czasu, by cofnąć wysłanie maila - raptem 30 sekund. Wkrótce może się to zmienić. Gmail podczas wysyłania wiadomości pozwoli ustawić, czy ma zostać skasowana, a jeśli tak, to kiedy. Możliwe będą nawet bardzo odległe terminy. Bardzo przydatna opcja dla osób, które obawiają się, że po jakimś czasie istotne informacje mogą wyciec.

Techcrunch

Zresztą Gmail jeszcze bardziej zadba o prywatność przesyłanych informacji. Z udostępnionych przez Techcrunch zrzutów ekranu nowej wersji wynika, że wysyłający będzie mógł poprosić o potwierdzenie tożsamości osoby, która ma odebrać wiadomość. Jak? Na telefon właściciela konta przyjdzie kod SMS, który adresat będzie musiał wpisać. W sytuacji, gdy ktoś przejmie skrzynkę takiej osoby, raczej i tak nie odczyta wiadomości, o ile nie wejdzie w posiadanie również telefonu. Dodatkowo mail będzie zabezpieczony przed podaniem go dalej, a nawet przed zrobieniem zrzutu ekranu.

Techcrunch

Wiadomości wysłane w trybie poufnym będą mogły być wysłane w taki sposób, by adresat kliknął w specjalny link i dopiero wtedy je odczytał. Obawiam się jednak, że cyberprzestępcy dostaną wówczas nową przynętę. Już wyobrażam sobie maile udające "poufne", w których oszuści przekierowują na podstawioną stronę i proszą o podanie hasła i loginu, by móc odczytać maila. A tak naprawdę wyłudzą dane. Cóż - zawsze jest druga strona medalu.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowości w Gmailu staną się ogólnodostępne.

dxds99a

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

dxds99a

dxds99a
Więcej tematów