Trwa ładowanie...
d2g2jt7

Globalne ocieplenie było przyczyną wędrówki mastodontów na północ

Naukowcy, obserwując wpływ globalnego ocieplenia na los mastodontów, stwierdzili, że różnorodność genetyczna zwierząt może się zmniejszać, kiedy zapuszczają się one na nowe terytoria z powodu ocieplenia narażającego je na wyginięcie – donosi The Guardian.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szkielet mastodonta w Hessian Landesmuseum w Niemczech.
Szkielet mastodonta w Hessian Landesmuseum w Niemczech. (Getty Images)
d2g2jt7

Mastodonty były zwierzętami przypominającymi słonie, jednak z bardzo obfitym owłosieniem i parą potężnych kłów. Najstarsze datowane skamieniałości mastodontów szacuje się na okres 3,5-4 mln lat temu. Stworzenia te żyły głównie na terenach zalesionych i podmokłych.

Ok. 11 tys. lat temu mastodonty nagle wyginęły. Według ekspertów było to efektem dwóch czynników – polowań oraz zmian klimatycznych. Teraz naukowcy mówią, że analiza mitochondrialnego DNA tych stworzeń rzuciła nowe światło na ten drugi czynnik.

Czytaj też: 36 tys. stacji pogodowych potwierdza - ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się częściej

d2g2jt7

Osłabienie gatunków

– Gdy temperatura się ociepliła, mastodonty podążały za powiększającymi się lasami i bagnami, przemieszczając się na północ – powiedział współautor badania prof. Hendrik Poinar z University in Canada.

Później, kiedy klimat ponownie się ochłodził (trzeba pamiętać, że mowa tu o zmianach naturalnych, a więc rozciągniętych w bardzo długim czasie), mastodonty żyjące na północy nie poradziły sobie z kolejną zmianą i lokalnie wyginęły.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Co kluczowe, badacze stwierdzili, że różnorodność genetyczna była niższa wśród zwierząt, które przeniosły się na północ. W czasie współczesnych, gwałtownych i antropogenicznych zmian klimatu, gatunki takie jak łosie i bobry także przemieszczają się z tego powodu na północ. Naukowcy sugerują więc, że takie gatunki mogą analogicznie stać się mniej odporne na dalsze zmiany i trudności.

Czytaj też: Rosja. Naukowcy odkryli szczątki mamuta. Mają co najmniej 10 tysięcy lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g2jt7

Podziel się opinią

Share
d2g2jt7
d2g2jt7
Więcej tematów