Gimnazjalisto! Będziesz musiał powtórzyć egzamin!

Gimnazjalisto! Będziesz musiał powtórzyć egzamin!
30.04.2014 12:07
Gimnazjalisto! Będziesz musiał powtórzyć egzamin!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Eksperci pomocy technicznej AVG ostrzegają przed nowym zagrożeniem grasującym na Facebooku. Tym razem postanowiono skoncentrować się na uczniach gimnazjum i wykorzystać egzamin gimnazjalny. Zagrożenie polega na wymuszaniu "lajków" i płatnej usługi SMS.

Schemat działania jest taki sam jak zwykle –. na profilu znajomego widzimy treść, która podszywa się pod gorącego newsa z portalu informacyjnego. Otrzymujemy informację, że z związku z nieprawidłowościami, egzamin gimnazjalny będzie musiał zostać powtórzony.

W tym konkretnym przypadku serwis informacyjny jest stylizowany na stronę Onetu (zawiera nawet wtyczkę facebookową, zawierającą zdjęcia i listę znajomych, którzy mają uwiarygodnić jego działanie).

Treść artykułu zostaje wzmocniona, przez sugerowanie, że materiał video zawiera wypowiedź rzecznik Centralnej Komisji Edukacyjnej.

W momencie gdy klikniemy w link, strona poprosi nas o potwierdzenie naszego wieku (wiadomość jest skierowana do gimnazjalistów, ale trzeba mieć powyżej 1. lat by móc ją przeczytać), następnie zobaczymy komunikat, który informuje nas o wyczerpaniu transferu – by zobaczyć film, należy wysłać odpowiednią wiadomość SMS. W odpowiedzi mamy otrzymać kod, który pozwoli nam na zobaczenie wiadomości. Nie trzeba dodawać, że może nas to narazić na poważne koszty.

Wymuszenie „lajków” dalej ma się dobrze

- Choć metody wymuszeń znaczników „Lubię to”. nie zmieniają się, zagrożenie to jest stale bardzo popularne i ciągle dają się na niego nabierać kolejni użytkownicy – mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG – Trzeba pamiętać o tym, że autorzy fałszywych wiadomości wybierają informacje, które są aktualnie na topie: tak było np. w przypadku fałszywych wieści o odnalezieniu malezyjskiego Boeinga, które wykryliśmy kilka tygodni temu. Obecnie obrano sobie za cel grupę użytkowników, która zwykle dość niefrasobliwie korzysta z Internetu i nie zdaje sobie sprawę z konsekwencji klikania w co popadnie. Fałszywe wiadomości, dotyczące powtórek egzaminów (czy to gimnazjalnych czy maturalnych), są chętnie otwierane i przesyłane dalej, gdyż praktycznie co roku, w różnych przekazach medialnych spotykamy się z newsami, które informują nas o częściowej lub całkowitej konieczności powtórnego przeprowadzania testów. W tym miejscu nie powiem niczego nowego – zawsze trzeba być ostrożnym; najlepszym strażnikiem
naszego bezpieczeństwa na Facebooku jest nasz własny rozsądek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)