Trwa ładowanie...
dtcdxmq

Gigantyczny sarkofag odnaleziony w Egipcie. Naukowcy nie mają pojęcia, kto został w nim pochowany

W ubiegłym tygodniu archeologowie natrafili na ogromny sarkofag, ukryty kilka metrów pod ziemią w Aleksandrii. Zadziwiający jest jego rozmiar - ma aż 2,65 m długości. To największy granitowy sarkofag kiedykolwiek odkryty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy oszacowali wiek sarkofagu na około 2300 lat
Naukowcy oszacowali wiek sarkofagu na około 2300 lat (facebook, Fot: Ministry of Antiquities)
dtcdxmq

Egipscy archeolodzy mają ciężki orzech do zgryzienia. Nie wiadomo, kto mógł zostać pochowany w tak ogromnym sarkofagu. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk archeologicznych w Sidi Gaber, dzielnicy Aleksandrii. Wstępnie oszacowano, że sarkofag pochodzi z czasów Egiptu ptolemejskiego, czyli tuż po śmierci Aleksandra Wielkiego.

Dr Ayman Ashmawy, przewodniczący Ministerstwa Starożytności Egiptu poinformował o odkryciu w niedzielę, 1 lipca. Jak podaje w oświadczeniu, sarkofag odkryto 5 metrów pod powierzchnią ziemi. Jest ogromny, ma 2,65 m długości, 1,85 wysokości i ponad 1,65 m szerokości.

Co ciekawe, archeologowie twierdzą, że warstwa łącząca pokrywę z korpusem sarkofagu wydaje się być nietknięta. Wygląda na to, że od ponad 2300 lat nie otwierano go ani razu.

dtcdxmq

Czytaj także: Egipcjanie znaleźli ukryty grobowiec w Kairze. Naukowcy oszacowali go na 4400 lat

Mogłoby się wydawać, że pochowany tam został "starożytny tytan", czy inny mityczny stwór. Jednak na logikę, najprawdopodobniej to miejsce pochówku kogoś z ogromnym statusem i bogactwem. Nie wiadomo jednak kto to mógł być. Tuż obok sarkofagu znaleziono jednak wskazówkę.

Nieopodal sarkofagu wykopano rzeźbę, albo raczej popiersie, ciężko jednak stwierdzić na ten czas co to jest. Wykonana z alabastru głowa prawdopodobnie mogła przedstawiać osobę pochowaną w grobowcu. Jednak po tylu latach miękka skała uległa erozji i bez odpowiednich badań, niewiele można się o niej dowiedzieć.

Zobacz też: W piramidzie Cheopsa znajduje się tron obcych?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtcdxmq

Podziel się opinią

Share

dtcdxmq

dtcdxmq
Więcej tematów