Trwa ładowanie...
d4dcbij

Gigantyczny obłok gazowy. Pomógł naukowcom zrozumieć proces ewolucji galaktyk

Naukowcy przeanalizowali gazową aureolę ukrytą w odległej galaktyce, która może pozwolić rozwikłać kilka tajemnic. Mała i młoda galaktyka może dać odpowiedź na to, jak doszło do powstania Drogi Mlecznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzięki badaniu naukowców, możemy zrozumieć proces ewolucji galaktyk
Dzięki badaniu naukowców, możemy zrozumieć proces ewolucji galaktyk (Tonia Klein / UWM)
d4dcbij

Korzystając z obserwatorium WM Keck, mieszczącego się na wyspie Mauna Kea na Hawajach, zespół astronomów przebadał obłoki gazu otaczające młodą galaktykę Q2343-BX418. Leży ona około 10 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy twierdzą, że posłużyła im jako przykład tworzenia się galaktyki.

W ciągu kilku lat dowiedzieliśmy się, że gazowe obłoki otaczające galaktyki emitują szczególne promieniowanie ultrafioletowe, nazywane emisją Lyman-alfa. Od tego czasu powstało wiele różnych teorii, na temat źródła tego promieniowania. Jedna z najbardziej uznawanych teorii mówi, że jest to spowodowane światłem, które pierwotnie wytworzyła formacja gwiazd, należąca do tej galaktyki.

Aby przyjrzeć się bliżej, naukowcy wykorzystali jeden z najnowocześniejcych instrumentów na świecie - Keck Cosmic Web Imager (KCWi). Badacze przeanalizowali właściwości gazów młodej galaktyki. Podczas tej obserwacji udało im się znaleźć miejsce, w którym obłoki gazu ją opuszczają oraz wchodzą do jej wnętrza.

d4dcbij

Naukowcy twierdzą, że napływ gazów z innych galaktyk zapewnia "paliwo" dla tworzenia się nowych gwiazd. Natomiast wypływanie gazów ogranicza zdolność do ich powstawania. Poprzez złożone interakcje zachodzące w gazowych obłokach, można wywnioskować, jakiego kształtu będzie nabierać galaktyka.

Naukowcy wykorzystali instrument KCWI, łączący kamerę i spektrograf, aby szczegółowo określić cechy obłoku. Udało im się obrysować jego rozmiar, prędkość poruszania, oraz zasięg przestrzenny. Następnie stworzyli szczegółową mapę 3D struktury oraz jej przewidywanego zachowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Space

d4dcbij

Podziel się opinią

Share
d4dcbij
d4dcbij
Więcej tematów