ycipk-2ccwls

Gigantyczne "miasto" stworzone przez termity. Ma 4 tys. lat i ciągle jest zamieszkiwane

Kopce usypane przez termity liczą sobie prawie 4 tys. lat. Zajmują obszar zbliżony do powierzchni Wielkiej Brytanii. Termity wciąż zamieszkują okolicę, na której powstało ich dzieło.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kopce są widoczne nawet ze zdjęć satelitarnych
Kopce są widoczne nawet ze zdjęć satelitarnych (YouTube)
ycipk-2ccwls

Wielkie dzieło termitów znajduje się w północno-wschodniej Brazylii, na obszarze liczącym 230 tys. kilometrów kwadratowych. Dla porównania, powierzchnia Wielkiej Brytanii to 244 tys. kilometrów kwadratowych. Termity na tak olbrzymim obszarze usypały kopce, sięgające wysokości 2,5 metra.

W sumie jest ponad 200 milionów kopców. Okolica nadal zamieszkiwana jest przez termity. To kluczowa informacja, bo mamy do czynienia z naprawdę wiekową konstrukcją. Według naukowców z Universidade Estadual de Feira de Santana, budowa najstarszych z nich rozpoczęła się 3820 lat temu! Są więc rówieśnikami najstarszych znanych kopców termitów na świecie, które pochodzą z Afryki.

Materiały prasowe
Podziel się
ycipk-2ccwls

Ogromne kopce służyły termitom do zdobywania pożywienia. To tak naprawdę sieć tuneli, prowadzących do dna lasu. Efekt musi robić wrażenie, skoro konstrukcje da się nawet dostrzec na zdjęciach satelitarnych.

źródło: Dziennik Naukowy

Zobacz też: Cybersejf: ten pendrive to narzędzie przestępców

ycipk-2ccwls

Wolisz herbatę od kawy albo na odwrót? Niezależnie od Twoich preferencji, oba napoje kupisz z rabatami na stronie Coffeedesk.pl wyprzedaże.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2ccwls

ycipk-2ccwls
ycipk-2ccwls