ycipk-4814rq

Gigantyczne fale są coraz rzadsze. Ale to jedyna dobra wiadomość

Naukowcy mają dwie wiadomości: jedna dobra, druga zła. Ta pierwsza brzmi: wielkie fale na morzach i oceanach są coraz rzadszym zjawiskiem. Druga może przysłonić radość z tego faktu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fale są coraz wyższe
Fale są coraz wyższe (PAP, Fot: PA/Owen Humphreys)
ycipk-4814rq

Z badania brytyjskich naukowców opublikowanego w "Scientific Reports" wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat zmalała liczba występowania gigantycznych fal na oceanach.

Naukowcy przeanalizowali dane z lat 1994-2016 - pisze serwis Nauka w Polsce.

Gigantyczne fale to takie, które są co najmniej dwa razy wyższe od tych występujących w aktualnych warunkach pogodowych.

ycipk-4814rq

Choć do takich zjawisk dochodziło rzadziej, to naukowców zmartwił inny fakt: gigantyczne fale stają się coraz wyższe. Co więcej, powstawały nawet wtedy, gdy panowały dobre warunki pogodowe.

Czytaj też: "Dar Młodzieży" wraca do Polski. Zawija po 10 miesiącach rejsu

Na dodatek coraz wyższe fale zaczynały występować częściej w porze zimowej.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili analizę w Stanach Zjednoczonych. Teraz chcą zająć się podobnymi badaniami w Europie. Dzięki ich pracy w przyszłości być może możliwe będzie skuteczniejsze przewidywanie, kiedy i gdzie może powstać gigantyczna fala.

ycipk-4814rq

Wyższe fale to rzecz jasna problem dla transportu morskiego. Zjawisko może doprowadzić do uszkodzeń statków, a nawet ich zatonięć. Stanowią więc zagrożenie nie tylko dla samych jednostek, ale przede wszystkim życia.

Monstrualne fale mogą być zagrożeniem również na lądzie. W listopadzie 2018 roku żywioł zerwał balkony na Teneryfie. Niezbędna była ewakuacja kurortu.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4814rq

ycipk-4814rq
ycipk-4814rq