Gigantyczna kara dla Plusa. Ponad 130 mln!

Gigantyczna kara dla Plusa. Ponad 130 mln!

16.03.2011 09:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polkomtel ponad 130 mln
zł kary - poinformował we wtorek w komunikacie UOKiK.

"Operator sieci Plus uniemożliwił skuteczne przeprowadzenie kontroli przez UOKiK. Spółka nie wydała twardego dysku, opóźniała rozpoczęcie działań kontrolerów, a także przekazała tylko wybrane przez siebie fragmenty dokumentów. Za brak współdziałania podczas kontroli na przedsiębiorcę nałożono karę finansową w wysokości ponad 13. mln zł" - podał UOKiK.

Decyzja odnosi się do kontroli przeprowadzonej przez UOKiK w grudniu 200. roku, która odbyła się jednocześnie w siedzibach pięciu spółek: PTC, Polkomtel, P4, Info TV FM oraz NFI Magna Polonia. Działania UOKiK odbywały się za zgodą sądu, w ramach postępowania wyjaśniającego, które miało ustalić, czy mogło dojść do zawarcia ograniczającego konkurencję porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Zdaniem Urzędu, Polkomtel uniemożliwiał niezwłoczne rozpoczęcie czynności kontrolnych - pracownicy UOKiK nie mogli rozpocząć ich równocześnie z działaniami w siedzibach innych firm. Kontrolującym opóźniano kontakt z członkami zarządu spółki lub osobami przez nich upoważnionymi, pomimo ich obecności w siedzibie spółki. Wskutek takich działań spółki, niemożliwe było wykorzystanie elementu zaskoczenia, bardzo często warunkującego sukces przeszukania. Opóźnienie rozpoczęcia czynności kontrolnych może bowiem umożliwić firmie zniszczenie dowodów lub ich ukrycie.

Kolejny zarzut dotyczy nieprzekazania kontrolującym określonych dokumentów dotyczących udziału Polkomtela w projekcie telewizji mobilnej - spółka przedstawiła jedynie wybrane fragmenty tych dokumentów.

W listopadzie 2010 r. za utrudnianie kontroli UOKiK ukarała także Polską Telefonię Cyfrową, operatora sieci Era. W tym przypadku kara wyniosła 123 mln zł. PTC odwołała się od decyzji do SOKiK. Nadal natomiast trwa postępowanie UOKiK, które ma ustalić, czy doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję dotyczącego usługi telewizji mobilnej.

Rzeczniczka Polkomtela Katarzyna Meller poinformowała we wtorek w komunikacie, że decyzja UOKiK została podjęta bezpodstawnie, a spółka odwoła się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Polkomtel SA w pełni i przez cały czas współpracował z UOKiK w trakcie prowadzonej kontroli w zakresie przewidzianym prawem. Polkomtel SA nie był i nie jest stroną jakiegokolwiek niedozwolonego porozumienia z innymi podmiotami" - napisała rzeczniczka.

Meller napisała też, że współpraca Polkomtela, PTC, PTK Centertel i P4 w projekcie dotyczącym telewizji mobilnej odbywała się zgodnie z prawem, w oparciu o wspólną spółkę czterech operatorów, na powołanie której UOKiK wydał zgodę. Polkomtel "nie był stroną żadnego niedozwolonego porozumienia" - zaznaczyła Meller.

W 200. r. Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na rezerwację częstotliwości przeznaczonych dla telewizji mobilnej (dostępnej m.in. w telefonach komórkowych). Wzięły w nim udział: spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV (spółka stworzona przez Polkomtel, Polską Telefonię Cyfrową, PTK Centertel i P4).

Przetarg wygrała spółka Info-TV-FM i została operatorem telewizji mobilnej. Aby móc świadczyć usługę, firma musi podpisać umowy z operatorami telefonii komórkowej.

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wszczęła postępowanie antymonopolowe, w którym sprawdzi, czy operatorzy tworzący konsorcjum (które nie wygrało przetargu) uzgadniali między sobą sposób postępowania wobec Info-TV-FM.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)