Trwa ładowanie...

Genueńczycy odwiedzali Amerykę na długo przed Kolumbem?

Zdaniem włoskiego historyka średniowieczny dokument sugeruje, że żeglarze z Genui mogli zdawać sobie sprawę z istnienia Ameryki nawet 150 lat przed słynną wyprawą Krzysztofa Kolumba.

Share
Który Europejczyk pierwszy trafił do Ameryki?
Który Europejczyk pierwszy trafił do Ameryki?Źródło: Getty Images, fot: tttuna
d1s1ooi

W szkole uczymy się o tym, że Kolumb stanął na czele 90-osobowej załogi, która na pokładach trzech statków w październiku 1492 roku dotarła do wybrzeża tzw. Indii Zachodnich, czyli dzisiejszej Ameryki. Często podaje się również informację o tym, jakoby podróżnik do końca swych dni nie zdawał sobie sprawy, gdzie dopłynął.

Nowa hipoteza została sformułowana w oparciu o odnaleziony w 2013 roku średniowieczny dokument, datowany na 1345 rok. Paolo Chiesa z Uniwersytetu w Mediolanie przeanalizował źródło i doszedł do wniosku, że jego fragmenty mogą opisywać Amerykę Północną. Jeśli ma rację, to marynarze z Genui mieli świadomość istnienia Ameryki na długo przed urodzeniem Krzysztofa Kolumba.

Trasy najważniejszych wypraw z epoki Wielkich Odkryć. Getty Images
Trasy najważniejszych wypraw epoki wielkich odkryć.Źródło: Getty Images, fot: mikroman6

Dawna Genua stanowiła ważny ośrodek handlowy, a tym samym swoistą bramę dla wiadomości i plotek, zwożonych z całego świata przez kupców i marynarzy. Prawdopodobnie na podstawie takich przekazów mnich imieniem Galvaneus pisał o odległych terenach "bogatych w drzewa" o faunie i florze podobnej do tej Europejskiej.

d1s1ooi

Brzmi to trywialnie, ale przywołane cechy nie pasują, ani do Islandii, ani Grenlandii, ani tym bardziej do północnej Afryki. W świetle tej rewelacji, żeglarze zdawali sobie sprawę z istnienia jakichś lądów na dalekim zachodzie – choć zapewne nie mieli pojęcia, że chodzi o cały nowy kontynent. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że to właśnie w Genui przyszedł na świat Kolumb.

Pomysł Chiesy nie jest pierwszym, który sugeruje, że Europejczycy docierali do Nowego Świata już w średniowieczu. Wielu zwolenników posiada hipoteza, jakoby wikingowie penetrujący wody w pobliżu Grenlandii, trafiali na wybrzeże Ameryki już w XI wieku.

Więcej informacji znajdziesz w źródle: P. Chiesa, Marckalada: The First Mention of America in the Mediterranean Area (c. 1340), "Terrae Incognitae".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s1ooi

Podziel się opinią

Share
d1s1ooi
d1s1ooi
Więcej tematów