Trwa ładowanie...
d19djbf

Gdańsk. Robotnicy wyłowili zabytkowe armaty i... zatopili je w innym miejscu. Grozi im więzienie

Podczas prac wodnych na Motławie w Gdańsku, robotnicy jednej z firm natrafili na dwa działa z przełomu XVII i XVIII wieku. Postanowili, że nie poinformują o znalezisku konserwatora zabytków i zatopią armaty w innym miejscu. Teraz grozi im aż 10 lat więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdańsk. Robotnicy wyłowili zabytkowe armaty i... zatopili je w innym miejscu. Grozi im więzienie
Gdańsk. Robotnicy wyłowili zabytkowe armaty i... zatopili je w innym miejscu. Grozi im więzienie (Youtube.com)
d19djbf

Funkcjonariusze gdańskiej policji otrzymali niecodzienne zgłoszenie od jednego z pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zawiadomienie dotyczyło szokującego zdarzenia z 10 stycznia 2020 roku. Okazało się, że podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego na Motławie, dwóch robotników natrafiło na armaty z przełomu XVII i XVIII wieku. Mężczyźni zamiast poinformować o wyjątkowym znalezisku konserwatora zabytków zdecydowali, że zatopią kilkusetletnie działa na terenie swojej firmy.

- Wszczęto postępowanie wyjaśniające. Dotyczy ono zniszczenia stanowiska archeologicznego, przywłaszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz niepoinformowania o znalezisku konserwatora zabytków. W działania zaangażowani są byli funkcjonariusze Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji - informuje pomorska policja.

Zabytkowa armata z przełomu XVII/XVIII wieku Youtube.com
Zabytkowa armata z przełomu XVII/XVIII wieku (Youtube.com, Fot: Pomorska Policja)

- Zamiast przerwać zlecenie i zawiadomić o swoim odkryciu odpowiednie instytucje, pracownicy firmy przetransportowali działa w inne miejsce i ponownie zatopili. W ubiegły czwartek zostały one ujawnione i na polecenie prokuratury wyciągnięte z wody - poinformowała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Czytaj także: Szkuta znaleziona w Wiśle. Ponad stuletni wrak zauważony na północ od Warszawy

d19djbf

Ponowne wydobycie zabytku

21 stycznia pod nadzorem funkcjonariuszy, prokuratora i przedstawiciela Pomorskiego Konserwatora Zabytów, ponownie wydobyto działa zatopione na terenie firmy. - Przeprowadzono szczegółowe oględziny. Technik wykonał dokumentację fotograficzną i zabezpieczył ślady. Będziemy również ustalać, czy w trakcie przenoszenia zabytek nie został uszkodzony - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

Pracownikom za tego typu przestępstwo grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Antarktyda. Poważne zmiany w strukturze lodowca. Naukowcy zaskoczeni nowym odkryciem

d19djbf

Podziel się opinią

Share
d19djbf
d19djbf
Więcej tematów