Trwa ładowanie...
d3xh60r
Gadżety

Gadżety z PRL-u. Za czym tęsknicie najbardziej?

Co to były za czasy! Już dawno zapomnieliśmy, że kiedyś prawdziwym luksusem był 21 calowy telewizor czy też magnetofon kasetowy. Oto mała sentymentalna podróż, która pozwoli nam przypomnieć sobie w jakiej rzeczywistości wychowaliśmy się.
Share
Często można spotkać się z twierdzeniem, że kiedyś wszystko było lepsze. Wspominając dawne czasy mamy tendencję do wypierania negatywnych wspomnień, za to znacznie lepiej pamiętamy te pozytywne. Dotyczy to także czasów PRL.

Pomimo wiecznych braków towaru na półkach, sprzęt elektroniczny z tamtych czasów wiele osób wspomina z łezką w oku. Chociaż urządzenia AGD pozbawione były zaawansowanych funkcji znanych z dzisiejszych modeli, a ich ogólna prezencja daleka była od dzisiejszego kanonu wzornictwa przemysłowego, to przynajmniej były trwałe. Do dziś wiele rodzin posiada urządzenia mające 20-30 lat, które o dziwo nadal sprawnie działają. Proste mechanizmy miały spełniać tylko jedną rolę, ale za to zakup często starczał na długie lata. A nawet jeśli się zepsuły, w każdym bloku znalazł się przynajmniej jeden "pan złota rączka" z podstawową wiedzą o elektryce, który każde urządzenie przywracał do stanu używalności przy pomocy śrubokręta i młotka - zbędne były specjalistyczne centra serwisowe, do których trzeba by było przesyłać sprzęt z nawet najbardziej banalną usterką.

Wśród urządzeń z tamtych lat istniały modele, które chciał mieć każdy, będące ikoną swoich czasów. Wiele z tych urządzeń do dziś znaleźć możemy w niejednym polskim domu - nawet jeśli nie w centralnym jego punkcie, to przynajmniej w piwnicy czy na strychu, trzymane z sentymentu, bądź zgodnie z zasadą "skoro działa, to po co wyrzucać?". Najbardziej znane modele wspominamy na kolejnych stronach galerii. Trzymacie któryś w piwnicy?
Często można spotkać się z twierdzeniem, że kiedyś wszystko było lepsze. Wspominając dawne czasy mamy tendencję do wypierania negatywnych wspomnień, za to znacznie lepiej pamiętamy te pozytywne. Dotyczy to także czasów PRL. Pomimo wiecznych braków towaru na półkach, sprzęt elektroniczny z tamtych czasów wiele osób wspomina z łezką w oku. Chociaż urządzenia AGD pozbawione były zaawansowanych funkcji znanych z dzisiejszych modeli, a ich ogólna prezencja daleka była od dzisiejszego kanonu wzornictwa przemysłowego, to przynajmniej były trwałe. Do dziś wiele rodzin posiada urządzenia mające 20-30 lat, które o dziwo nadal sprawnie działają. Proste mechanizmy miały spełniać tylko jedną rolę, ale za to zakup często starczał na długie lata. A nawet jeśli się zepsuły, w każdym bloku znalazł się przynajmniej jeden "pan złota rączka" z podstawową wiedzą o elektryce, który każde urządzenie przywracał do stanu używalności przy pomocy śrubokręta i młotka - zbędne były specjalistyczne centra serwisowe, do których trzeba by było przesyłać sprzęt z nawet najbardziej banalną usterką. Wśród urządzeń z tamtych lat istniały modele, które chciał mieć każdy, będące ikoną swoich czasów. Wiele z tych urządzeń do dziś znaleźć możemy w niejednym polskim domu - nawet jeśli nie w centralnym jego punkcie, to przynajmniej w piwnicy czy na strychu, trzymane z sentymentu, bądź zgodnie z zasadą "skoro działa, to po co wyrzucać?". Najbardziej znane modele wspominamy na kolejnych stronach galerii. Trzymacie któryś w piwnicy?Źródło: PAP/PAI/Jan Morek
d3xh60r

Telewizory Full HD, smartfony, tablety oraz laptopy to nasi codzienni towarzysze, bez których nie potrafimy sobie wyobrazić życia. Niezwykle odległa jest myśl, że jeszcze te kilkanaście lat temu, osoby, których wiek rozpoczyna się (co najmniej) cyfrą 2. na takie wygody nie mogli sobie pozwolić. Co to były za czasy! Jedno jest pewne: PRL to był specyficzny okres w historii naszego kraju. Niektórzy mówią, że to najgorszy czas ich w życiu, inni twierdzą, że "za komuny było lepiej". Niestety już dawno zapomnieliśmy, że kiedyś prawdziwym luksusem był 21 calowy telewizor czy też magnetofon kasetowy. Z łezką w oku proponujemy wam małą sentymentalną podróż, która pozwoli nam przypomnieć rzeczywistość, w jakiej niektórzy z nas mieli okazję się wychować.
_ 1. Syf, on i bąbelki, czyli woda z syfonu, której smaku nic nie podrobi _

 (fot. Eastnews / PIOTR GRZYBOWSKI)
Źródło: (fot. Eastnews / PIOTR GRZYBOWSKI)

_ 2. Aparat do masażu _

d3xh60r

Wyjątkowy gadżet dla Pań, które po ciężkim dniu chciały choć na chwilę się zrelaksować. Trzeba przyznać, że masażer posiadał prawdziwie zagadkowy aerodynamiczny kształt.

 (fot. Eastnews / Wojtek Laski)
Źródło: (fot. Eastnews / Wojtek Laski)

_ 3. Prawie jak... Rolls Royce tamtych lat _

Firma Predom tworzyła wyjątkowe modele urządzeń, o których marzyła każda gospodyni domowa.

 (fot. Eastnews / Wojtek Laski)
Źródło: (fot. Eastnews / Wojtek Laski)
Odkurzacz Predom (fot. Archiwumallegro.pl)
Odkurzacz PredomŹródło: (fot. Archiwumallegro.pl)
Maszyna Łucznik (fot. Elektroda.pl)
Maszyna ŁucznikŹródło: (fot. Elektroda.pl)

_ 4. Początki przenośnej klimatyzacji _

Termowentylator Farel (fot. Youtube / użytkownik Łukasz Karolewski)
Termowentylator FarelŹródło: (fot. Youtube / użytkownik Łukasz Karolewski)

_ 5. Obowiązkowy gadżet, który dodawał męskości _

d3xh60r

Ten gadżet cieszył się popularnością w schyłkowym okresie PRL, mniej więcej od 198. roku. Nie dość, że pokazywał czas, to jeszcze wygrywał melodyjki!

O tym marzyliśmy w PRL - zdjęcia Internautów (fot. WP.PL / Internauta)
O tym marzyliśmy w PRL - zdjęcia InternautówŹródło: (fot. WP.PL / Internauta)

_ 6. Zabawki z lat młodości _

Zabawki z czasów PRL (fot. PAP / Wojciech Pacewicz)
Zabawki z czasów PRLŹródło: (fot. PAP / Wojciech Pacewicz)
Zabawki z czasów PRL (fot. PAP / Wojciech Pacewicz)
Zabawki z czasów PRLŹródło: (fot. PAP / Wojciech Pacewicz)

_ 7. Projektory w okresie prenatalnym _

d3xh60r

Kto nie przeżył seansów, dzięki którym jeszcze lepiej widać było każdą nierówność na ścianie, ten nie wie nic o życiu!

Zabawki z czasów PRL (fot. PAP / Wojciech Pacewicz)
Zabawki z czasów PRLŹródło: (fot. PAP / Wojciech Pacewicz)
d3xh60r

Podziel się opinią

Share
d3xh60r
d3xh60r
Więcej tematów