Frontend developer — jakie wyzwania przed nim stoją?

Frontend developer — jakie wyzwania przed nim stoją?08.06.2022 13:35
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Frontend developer to zawód coraz bardziej rozpoznawalny. Ze względu na to, że praca na tym stanowisku wiąże się często z dość wysokim wynagrodzeniem, wiele osób zastanawia się, jakie należy mieć kompetencje i wykształcenie, aby pracować w takim charakterze. Ze względu na to, że Frontend developer to programista, który odpowiada za wdrożenie elementów wizualnych widocznych dla użytkownika, musi posiadać szereg umiejętności. Jakie wyzwania przed nim stoją? Podpowiadamy.

Kim jest Frontend developer?

Frontend developer odpowiada za stworzenie i wdrożenie na stronie internetowej lub w aplikacji elementów wizualnych widocznych dla użytkowników, z którymi wchodzą oni w interakcje. Dlatego praca frontend developera łączy w sobie programowanie i grafikę. Jego zadaniem jest wdrożenie w życie opracowanych przez grafików projektów lub samodzielne wykonywanie wszystkich komponentów wizualnych strony, bądź aplikacji.

Osoby na takim stanowisku świetnie znają język JavaScript, HTML, CSS, a także inne programy wspierające aplikacje. Najczęściej współpracują z innymi programistami, tworząc gotowe strony, a także różnego rodzaju oprogramowanie. Frontend developerzy są często poszukiwani przez pracodawców i headhunterów. Najczęściej przez firmy, które zajmują się wytwarzaniem oprogramowania, ale także przez korporacje i inne przedsiębiorstwa związane z branżą IT. Wiele osób pracujących w charakterze Frontend developera to freelancerzy.

Ile zarabia Frontend developer?

Wiele, zwłaszcza młodych osób zastanawia się ile zarabia frontend developer. Jak powszechnie wiadomo zarobki w branży IT są wciąż na bardzo dobrym poziomie. Wynagrodzenie na tym stanowisku uzależnione jest od wielkości firmy, rodzaju zatrudnienia, doświadczenia, a także stażu pracy pracownika. Juniorzy mogą liczyć na kwoty 5500 do 10 000. Mid developerzy od 11 000 do 21 000. Z kolei seniorzy otrzymują wynagrodzenie mieszczące się w zakresie od 14 000 do 25 000 zł.

Osoby, które zatrudnione są na kontraktach B2B, zazwyczaj mogą liczyć na wyższe zarobki niż pracownicy posiadający umowę o pracę. Dodatkowo wiele firm umożliwia swoim pracownikom zdalne wykonywanie zadań, co jest również istotnym atutem tego zawodu.

Jakie wyzwania stoją przed Frontend developerem?

Frontend developer to osoba, która musi znać trzy najważniejsze języki kodowania: HTML, CSS i JavaScript. Każdy z nich ma inną funkcję podczas programowania stron. Ten pierwszy zazwyczaj opisuje cel i znaczenie bloków strony. Ten drugi odpowiada za jej wygląd. Z kolei trzeci wykorzystywany jest do programowania funkcjonalności i ścieżki zachowań użytkowników.

Dodatkowo w tym zawodzie przydatna jest również znajomość środowisk React, Redux, API, Ajax, TypeScript, czy Angular. Frontend Developer we współpracy z webmasterem i back-end deweloperem jest odpowiedzialny za tworzenie stron internetowych oraz aplikacji od samego początku aż do końca. Ta pierwsza osoba pisze kod, który generuje wygląd zaprojektowany przez webmastera. Z kolei za interfejs, grafiki i dodatki wizualne odpowiada front-end.

Nie każdy Frontend Developer ma do pomocy zespół grafików i innych specjalistów w dziedzinie UX. Dlatego mile widziane w tym zawodzie jest poczucie estetyki, a także znajomość aktualnych trendów w tworzeniu aplikacji. Większość firm dodatkowo wymaga od swoich pracowników znajomości języka angielskiego, choć nie zawsze umiejętność ta jest konieczna.

Jak zostać Frontend Developerem?

Żeby zostać Frontend Developerem warto rozpocząć swoją edukację od studiów informatycznych i w ich trakcie dodatkowo poszerzać swoją wiedzę. Taki proces edukacji jednak zajmuje dość dużo czasu, a warto wiedzieć, że większość firm nie wymaga ukończonych studiów wyższych od pracownika na tym stanowisku. Zazwyczaj najważniejsze jest jego doświadczenie i wiedza. Z tego powodu wiele Frontend Developerów uczyło się zawodu samodzielnie i czerpało wiedzę z książek, szkoleń online, filmów na YouTube, a także uczestniczyło w kursach programowania.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie