Francja chce, żeby UE zbierała odciski palców i skany twarzy Europejczyków

Francja chce, żeby UE zbierała odciski palców i skany twarzy Europejczyków

Francja chce, żeby UE zbierała odciski palców i skany twarzy Europejczyków
Źródło zdjęć: © chip.pl
21.10.2015 15:35, aktualizacja: 21.10.2015 15:51

Bardzo często kryzys wykorzystywany jest przez polityków do wprowadzania rozwiązań, na które w innych warunkach obywatele nigdy by się nie zgodzili. Wygląda na to, że nie inaczej jest w przypadku obecnego kryzysu imigracyjnego, ponieważ Francja zaproponowała, by Unia Europejska zbierała odciski palców i skany wszystkich obywateli państw członkowskich.

Jak donosi portal _ euobserver _, podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych UE, jakie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Luksemburgu, Paryż zaproponował, by stworzyć bazę, w której znalazłyby się dane biometryczne wszystkich obywateli UE przekraczających granicę strefy Schengen. Miałaby ona zostać wpisana w prowadzony przez UE program _ „smart borders” _ i obejmować najprawdopodobniej odciski palców oraz skany twarzy. Powodem uzasadniającym takie rozwiązanie ma być oczywiście kryzys imigracyjny oraz związane z nim zagrożenie terrorystyczne.

Pierwotnie projekt _ „smart borders” _ zakładał zbieranie danych biometrycznych (między innymi odcisków palców czy skanów siatkówki) jedynie od osób spoza państw członkowskich, podróżujących przez granicę Schengen. System ten miał składać się z dwóch baz danych – bazy wjazdu/wyjazdu oraz programu rejestrowania podróżnych. Program zaproponowany został przez Komisję Europejską w 201. roku, ale między innymi z powodu szacowanych kosztów wdrożenia, został odłożony na półkę.

Francja chciałaby jednak do niego wrócić i rozszerzyć go również o obywateli państw Unii Europejskiej. Pomysł Paryża, przedstawiony po raz pierwszy w piśmie datowanym na 2. września tego roku, został już przedstawiony unijnej Grupie Roboczej ds. Granic, był też omawiany w trakcie ubiegłotygodniowego spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.

Na razie nie wiadomo, czy francuskie pomysły zyskają akceptację. Jak informuje DGP, do 29 października potrwają konsultacje społeczne na szczeblu unijnym w sprawie programu _ „smart borders” _.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)