Trwa ładowanie...

Fragmenty niemieckiej rakiety V2. Znaleziono je na polu w Anglii

Zespół brytyjskich archeologów odkrył na polu w południowo-wschodniej Anglii fragmenty pierwszej niemieckiej broni naddźwiękowej – pochodzącej z czasów II wojny światowej rakiety V2. Broń była wycelowana w Londyn, ale eksplodowała, zanim dotarła do celu.

Share
Fragmenty niemieckiej rakiety V2. Znaleziono je na polu w Anglii
Źródło: Twitter, fot: Crater Locators
d2waqwm

Odkrycia dokonano nieopodal Saint Mary's Platt. Superbroń Hitlera, nazywana przez badaczy "rakietami terroru", była uważana za niezwykle groźną – nie można było jej usłyszeć, ani przechwycić. Nazwa V2 to skrót od Vergeltungswaffe Zwei, co w języku niemieckim oznacza dosłownie "Broń odwetową 2". Podczas ostatnich wykopalisk odkryto na głębokości 6 m pozostałości jednej z takich rakiet.

Serwis Live Science donosi, że to już szóste duże wykopaliska prowadzone przez zespół archeologów oraz braci Colina i Seana Welchów, którzy spędzili ponad dekadę na badaniu miejsc, w których mogą znajdować się pozostałości niemieckich rakiet. Wcześniej odkryli także dziesiątki "latających bomb" Fieseler Fi 103, zwanych popularnie V1, które były wystrzeliwane w latach 1944-1945 z terytorium okupowanej przez Niemców Francji.

W trakcie niedawnych wykopalisk badaczom udało się wydobyć ponad 800 kilogramów metalowych części V2. Wiadomo, że rakieta została wystrzelona z Hagi 14 lutego 1945 roku około północy. Eksplodowała po około pięciu minutach, osiągając niedługo po starcie pięciokrotną prędkość dźwięku.

W miejscu dokonania odkrycia znajduje się obecnie pole uprawne, ale w czasie II wojny światowej był tutaj sad. Wybuch V2 nastąpił na tyle daleko od budynków mieszkalnych, że nikt nie został ranny. Sean Welch zaznacza jednak w rozmowie z Live Science, że głośny huk eksplozji uszkodził słuch jednej starszej kobiecie.

d2waqwm

Fragmenty V2 zostały wykopane pod koniec września. Zespół badaczy spędził w tym miejscu cztery dni, używając mechanicznej koparki, łopat i wykrywaczy metali (te ostatnie posłużyły do zlokalizowania pozostałości znajdujących się w głębszych warstwach ziemi). Konserwacja wydobytych obiektów potrwa do 18 miesięcy.

Nazistowskie "rakiety terroru". Niezwykłe odkrycie na polu w Anglii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2waqwm

Podziel się opinią

Share
d2waqwm
d2waqwm
Więcej tematów