Trwa ładowanie...
d1esmc5

Fragment bloku reaktora niczym z Czarnobyla trafił na aukcję. Nieźle sobie za niego liczą

Premiera serialu "Czarnobyl" okazała się idealną okazją do sprzedaży rozkradzionych przedmiotów z elektrowni jądrowej. A z pewnością było takich wiele. Najlepszym dowodem jest to, co właśnie trafiło do serwisu Ebay.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To prawdopodobnie najdroższe 12 kilogramów grafitu na świecie
To prawdopodobnie najdroższe 12 kilogramów grafitu na świecie (Ebay)
d1esmc5

O serialu "Czarnobyl" zrobiło się potwornie głośno. Za sprawą ogromnej popularności produkcji, sporo osób zainteresowało się samą historią reaktora. Z tego względu niektórzy "poszukiwacze skarbów" z Czarnobyla, postanowili wyciągnąć swoje znaleziska i je... sprzedać.

W internetowym serwisie aukcyjnym Ebay pojawił się blok do reaktora jądrowego w Czarnobylu. Wedle informacji podawanych przez sprzedającego, ten fragment miał brać udział w testach na niskiej mocy w laboratorium. Następnie mógł trafić do reaktora, ale to jednak się nie stało. Cena? 2800 dolarów. Aukcję znajdziecie pod tym adresem.

Layer 1

Rdzeń reaktora jądrowego RBMK-1000 zbudowany jest z ściśle upakowanych bloków grafitowych. Są one układane w kolumny z pionowymi cylindrycznymi otworami, do których wkładane są kanały paliwa (rury ciśnieniowe) oraz kanały dla prętów pochłaniających. Pionowe bloki grafitowe zawierają kanały paliwowe z paliwem jądrowym i kanały systemu sterowania i ochrony. Stos jest instalowany na spawanych metalowych płytach spoczywających na betonowych fundamentach. Rdzeń jest otoczony od góry, od dołu i poprzecznie za pomocą grafitowych reflektorów. Grubość odbłyśnika bocznego wynosi 1 m. Grubość górnych i dolnych reflektorów wynosi 0,5 m. Waga całego grafitu rdzenia wynosi 1700 ton. Waga grafitowych reflektorów wynosi około 300 ton.

Ebay za WhatNext.pl

Zobacz też: "Nie wiedzieliśmy, że to reaktor. Nikt nam tego nie powiedział [Czarnobyl]"

d1esmc5

Ciężko jednak uwierzyć, że prywatna osoba rzeczywiście posiada fragment bloku reaktora, który miał trafić do elektrowni w Czarnobylu. Teren otaczający Prypeć był doskonale strzeżony. Być może, sprzedawcy udało się w jakiś sposób przekupić strażników. A może jest po prostu oszustem.

Czytaj także: Bohaterowie Czarnobyla. Ludzie, którzy mieli pracować 40 sekund

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: WhatNext.pl

d1esmc5

Podziel się opinią

Share
d1esmc5
d1esmc5
Więcej tematów