Fatalne zagrożenie: klucze, które otworzą każdy zamek

Fatalne zagrożenie: klucze, które otworzą każdy zamek

Fatalne zagrożenie: klucze, które otworzą każdy zamek
Źródło zdjęć: © vision.ucsd.edu
30.04.2013 12:35, aktualizacja: 30.04.2013 13:43

Wiadomo, że nie istnieje żaden magiczny klucz, który otworzyłby każdy zamek, ale rozwój technologii zapewnił rozwiązanie, które pozwala podrobić każdy klucz, nawet na podstawie zwykłego zdjęcia zrobionego ze znacznej odległości.

Drukarki 3. stają się coraz tańsze, a przez to powszechniejsze. Niektórzy sądzą, że zafundują ludzkości rewolucję na miarę internetu. Niedawno głośno było o zagrożeniu, jakie stanowią wydruki z takich drukarek. Dzięki nim można wydrukować sobie praktycznie wszystko, od broni po brakujący element zabawki - wystarczy wgrać do urządzenia odpowiednie instrukcje. Teraz pojawiło się nowe zagrożenie - klucze, z których dorabianiem drukarki 3D radzą sobie nie najgorzej.

Co ciekawe, wcale nie trzeba dysponować oryginalnym kluczem, aby go dorobić. Wystarczy zdjęcie, nada się nawet fotografia zrobiona z kilkuset metrów. Nie wierzycie? W sieci dostępna jest praca naukowa na ten temat. Jak najbardziej jest to możliwe, wystarczą odpowiednie skrypty, które przetworzą zdjęcie w komputerowy model klucza, który następnie będzie można wydrukować na drukarce 3D. Już niedługo pozostawienie na widoku kluczy od domu albo kluczyków od samochodu może nie być najlepszym pomysłem.

W sieci jest nawet filmik, na którym pokazano jak działa dorobiony kluczyk do Mini Coopera. Wydrukowany na drukarce Markerbot (cena: około 6 tys. zł) kluczyk z plastiku ABS bez problemu odpalił silnik pojazdu. Co prawda do obejścia jest jeszcze immobilaiser, ale to już zupełnie inna srpawa. Kajdanki czy kłódki nie stanowią już bariery nie do przejścia.

Rynek drukarek 3. również w Polsce rozwija się dynamicznie. Powstało już nawet polskie urządzenie RapCraft oraz skupiona wokół druku 3D społeczność Materialination.

Źródło: Niebezpiecznik, SW, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)