Fascynujące znaleziska na dnie jeziora Lednickiego z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego

Fascynujące znaleziska na dnie jeziora Lednickiego z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego

Fascynujące znaleziska na dnie jeziora Lednickiego z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego
Karolina Modzelewska
10.08.2020 13:16, aktualizacja: 10.08.2020 13:41

Dno jeziora Lednickiego na Pojezierzu Gnieźnieńskim obfituje w cenne znaleziska z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W trakcie ostatnich poszukiwań natrafiono na zdobiony miecz, groty włóczni, strzał i bełtów, a także dwa topory.

Współpraca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy, która trwa od 40 lat, owocuje bardzo cennymi odkryciami. Eksperci co jakiś czas trafiają na fascynujące znaleziska znajdujące się na dnie jeziora Lednickiego.

Jezioro obfitujące w cenne zabytki

Po raz pierwszy dno tego zbiornika wodnego zbadano w latach 50. XX wieku. Od tego czasu UMK w Toruniu i Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy nawiązało stałą współpracę, dzięki której natrafiono m.in. na pozostałości mostów pamiętające czasy Piastów, łodzie czy różnego rodzaju militaria. Badania podwodne umożliwiły zgromadzenie najliczniejszej kolekcji uzbrojenia wczesnośredniowiecznego w Europie Środkowej.

Od 2017 roku prowadzone badania skupiają się na obszarze nowo odkrytych przepraw mostowych. Prowadziły one z wyspy Ledniczka na zachodni brzeg jeziora. Istniały tutaj dwa mosty – pierwszy z nich zbudowany w X wieku, a drugi na przełomie XIII oraz XIV wieku. Jak podkreślają eksperci, każdy sezon badawczy obfituje w cenne znaleziska. W tym roku jest podobnie.

Cenne odkrycia

- To jest chyba najbogatszy sezon od kilkunastu lat. Nie tylko ze względów na liczbę zabytków, ale też ich wartość i kontekst, w którym zostały odnalezione. Najbardziej spektakularnym zabytkiem z tego sezonu badań jest ósmy miecz odnaleziony w jeziorze lednickim, pierwszy od 20 lat. Ale również grot włóczni, topory, w tym topór inkrustowany, prawdopodobnie jeden z bardziej spektakularnych jakie tutaj odnaleziono – informował kierownik Centrum Archeologii Podwodnej UMK dr hab. Andrzej Pydyn w trakcie konferencji prasowej.

Za najcenniejsze znalezisko z obecnego okresu badawczego uznaje się miecz jednoręczny pochodzący z X wieku, na którym najprawdopodobniej znajduje się inkrustowany krzyż. Odkryto również dwa topory. Jeden z nich posiada bogate zdobienia. Archeolodzy natrafili również na bełty do kuszy i groty strzał, które datuje się na XIII-XIV wiek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)