Falcon Heavy wystartuje wiosną przyszłego roku

Falcon Heavy wystartuje wiosną przyszłego roku07.09.2015 15:41
Falcon Heavy wystartuje wiosną przyszłego roku
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

Choć SpaceX nie może na razie pochwalić się udanym lądowaniem rakiety Falcon 9, nie znaczy to, że prace nad ich rodziną zostały wstrzymane. Jak pochwalił się niedawno Lee Rosen, wiceprezes spółki, już wiosną przyszłego roku odbędzie się pierwszy start Falcon Heavy.

Falcon Heavy to projektowana przez SpaceX ciężka rakieta nośna, która w założeniach ma mieć możliwość wyniesienia aż 53 ton na niską orbitę okołoziemską. Jest ona swoistym rozwinięciem projektu Falcon 9, do którego po bokach dodane są dwa dopalacze. I tak jak w przypadku Falcona 9, rakiety Falcon Heavy również mają mieć docelowo możliwość lądowania po dostarczeniu ładunku na orbitę. Niestety, program budowy rakiety Falcon Heavy ma już spore opóźnienie – pierwotnie planowano, że pierwszy jej start odbędzie się w 2013 roku. Termin ten przesunięto na rok bieżący, ale z powodu czerwcowej awarii Falcona 9 wstrzymano przygotowania.

Na szczęście, jak donosi portal Spacenews, trwają przygotowania do pierwszego startu nowej rakiety. Według Lee Rosena, wiceprezesa założonej przez Elona Muska spółki, ma się on odbyć w okresie kwiecień - maj przyszłego roku. Będzie to jej pierwszy test i demonstracja możliwości rakiety. Dopiero podczas drugiego startu, który obecnie planowany jest na wrzesień przyszłego roku, Falcon Heavy ma wynieść na orbitę prawdziwy ładunek. Będą nim satelity US Air Force.

Jak informuje również SpaceX, Falcon Heavy po ukończeniu będzie najcięższą rakietą na świecie - i to z dużą przewagą. Będzie aż dwukrotnie masywniejsza od aktualnej rekordzistki.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Polska premiera Honor 7

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)