Europejska Agencja Kosmiczna chce bazy na Księżycu

Europejska Agencja Kosmiczna chce bazy na Księżycu
21.07.2015 09:51
Europejska Agencja Kosmiczna chce bazy na Księżycu
Źródło zdjęć: © NASA

ESA ma nowego szefa, nowy szef ma nowe pomysły. Johann-Dietrich Woerner, który dwa tygodnie temu przejął stery w agencji, chyba postanowił rozpocząć swoje rządy z „wysokiego C”. W wywiadzie dla BBC zaproponował bowiem stworzenie osiedla na Księżycu.

Profesor Johann-Dietrich Woerner, były szef niemieckiej agencji kosmicznej, kieruje ESA od niedawna. Ale już zdążył dać się poznać jako osoba pełna ambitnych pomysłów. W wywiadzie dla BBC, w odpowiedzi na pytanie o jego plany związane z kierowaniem agencją, powiedział:

- Powinniśmy patrzeć poza Międzynarodową Stację Kosmiczną. Powinniśmy zająć się mniejszym statkiem, który mógłby służyć jako platforma do badań w warunkach mikrograwitacji na niskiej orbicie okołoziemskiej, a ja proponuję także budowę osiedla na Księżycu na jego ciemnej stronie - stwierdził Woerner. - Osada na Księżycu nie oznacza oczywiście tylko domów, kościoła czy ratusza. Księżycowa osada powinna oznaczać, że partnerzy z różnych stron świata wnosiliby własny wkład, poczynając od misji bezzałogowych i załogowe a na satelitach komunikacyjnych kończąc.

Stała obecność na Księżycu pozwoliłaby według Woernera na przetestowanie technologii, które mają szanse przydać się podczas dalszych wypraw załogowych. Jedną z nich jest na przykład wykorzystanie technologii druku 3D do wznoszenia struktur na innych ciałach niebieskich.

Brzmi interesująco, ale nowy szef ESA doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że budowa stałego osiedla na Księżycu nie będzie zadaniem łatwym. Ani tanim. I tutaj pojawia się największy problem - choć ESA dysponuje rocznym budżetem wynoszącym 4,4 miliarda euro, Woerner doskonale zdaje sobie sprawę, że jego agencja sama nie jest w stanie ponieść wszystkich kosztów, a księżycowa baza nie powstanie bez znaczącego wsparcia ze strony NASA. A ta obecnie rozpoczyna przygotowania do załogowej wyprawy na Marsa.

- Amerykanie chcą już niebawem polecieć na Marsa. Nie wydaje mi się, żeby było to możliwe. Zanim polecimy na Marsa powinniśmy przetestować na Księżycu to, co można by zrobić na Marsie - wyjaśnia Woerner.

Propozycja budowy stałej bazy na Księżycu jest więc na razie tylko luźną propozycją i, choć dobrze byłoby żeby taka baza powstała, jej realizacji możemy nie doczekać w przewidywalnej przyszłości.

Zobacz także: 6 największych teleskopów przyszłości

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)