European Rover Challenge 2015 - wielki sukces Kanadyjczyków. Polacy na podium

European Rover Challenge 2015 - wielki sukces Kanadyjczyków. Polacy na podium

European Rover Challenge 2015 - wielki sukces Kanadyjczyków. Polacy na podium
Źródło zdjęć: © WP
07.09.2015 06:04, aktualizacja: 07.09.2015 09:49

Zwycięstwem kanadyjskiego zespołu z University of Saskatchewan zakończyły się zawody łazików marsjańskich, które w miniony weekend odbyły się w Podzamczu pod Chęcinami. Była to największa tego typu impreza w historii. Dobrym rezultatem mogą się pochwalić również Polacy.


Podczas dwudniowej rywalizacji ekipy 26 drużyn musiały pokazać sprawność zaprojektowanych i skonstruowanych przez siebie łazików w czterech konkurencjach. Miały w ten sposób udowodnić, że ich roboty byłyby w stanie z powodzeniem wypełnić marsjańską misję.

Do zadań należało zebranie próbek skał i gleby, przełączenie kontrolek reaktora, podniesienie umieszczonego w kraterze przedmiotu i przetransportowanie go na oznaczone miejsce oraz dojechanie do trzech wyznaczonych punktów „na ślepo” - wyłącznie z użyciem GPS-u. To właśnie ta ostatnia konkurencja sprawiła najwięcej trudności uczestnikom. Każdy z zespołów miał również dodatkowo zadanie przeprowadzenia prezentacji, w trakcie której opowiadał o swojej konstrukcji.

Obraz
© Zwycięski łazik podczas wykonywania zadania z podnoszeniem przedmiotu (fot. WP)


Cała rywalizacja ze względu na liczbę zakwalifikowanych drużyn trwała aż dwa dni. Ostatecznie zwycięzcy okazali się Kanadyjczycy z University of Saskatchewan Space Design Team. Również z Kanady jest zespół McGill Robotics - zdobywcy trzeciego miejsca. Drugie zaś należy do Polaków z Politechniki Białostockiej. Gratulujemy! 



Poza zawodami podczas dwóch dni imprezy można było uczestniczyć w szeregu dodatkowych atrakcji, a także wysłuchać rozmów z Andym Weirem - autorem „Marsjanina” oraz gościem specjalnym wydarzenia Dr. Harrisonem Schmittem, uczestnikiem misji Apollo 17 i ostatnim człowiekiem na Księżycu.



Obszerna relacja już wkrótce.



_ DG _

Obraz
© 1. miejsce - University of Saskatchewan Space Design Team, Kanada (fot. WP)
Obraz
© 2. miejsce -
Obraz
© 3. miejsce - McGill Robotics, Kanada (fot. WP)
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)