Europa w obliczu kryzysu internetowego

Europa w obliczu kryzysu internetowego

Europa w obliczu kryzysu internetowego
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
18.09.2012 13:39, aktualizacja: 18.09.2012 14:13

Największa europejska organizacja zajmująca się przydzielaniem i zarządzaniem adresami IP - RIPE NNC wprowadziła racjonowanie przydziału nowych adresów internetowych.

To efekt ograniczeń obowiązującego obecnie protokołu komunikacyjnego IPv4. Zarządzający siecią ostrzegają, że jeśli szybko nie zostanie wdrożony nowy protokół IPv6, rozwój internetu może się zatrzymać - poinformowała BBC.

RIPE NNC zajmuje się zarządzaniem i przydziałem adresów IP dla wszystkich dostawców usług internetowych, firm, korporacji i instytucji. Każde urządzenie i każda usługa podłączone do globalnej sieci muszą mieć numer IP. IP jest niezbędne, ale nie identyfikuje fizycznego urządzenia - może się zmieniać przy każdym wejściu do internetu. Kilka urządzeń może też używać wspólnie jednego adresu IP, co zdarza się często w instytucjach publicznych.

Do początku września RIPE NNC uwzględniała wnioski dotyczące praktycznie każdej puli adresów IP - stąd wiosną 201. r. zdarzały się miesiące, w których instytucja ta przydzielała 4 mln adresów w ciągu 10 dni. Obecnie każdy starający się o pulę adresów IP może liczyć tylko na przydział 1024 z nich. Zmieniono także aplikacje o przydział adresów - obecnie powinny one opisywać strukturę sieci w firmie czy instytucji i sposób wykorzystania nowo przydzielonych w jej ramach adresów.

Problemy z przydziałem adresów wzięły się z fizycznych ograniczeń najpowszechniej używanego w internecie protokołu komunikacyjnego IPv4 (Internet Protocol version 4). Opracowany w latach 70. IPv4 uwzględniał możliwość budowy sieci rozległej, jak internet, złożonej z 4,3 mld adresów IP, co wówczas spodziewano się osiągnąć około 2150 roku.

Tymczasem już obecnie pula adresów IP zaczyna się wyczerpywać. 1. września RIPE NNC pozostała do wydania dla Europy ostatnia pula 16 mln adresów IP. Jak powiedział BBC Alex Pawlik, dyrektor zarządzający RIPE NNC, wydawanie adresów w ramach tego bloku "musi być obwarowane wieloma restrykcjami". "Zbliża się dzień, w którym nie będzie już adresów IP do wydania. Aplikanci mogą otrzymać niewiele ponad 1000 adresów i to jest wszystko, co możemy zrobić" – dodał.

Problem mogłoby rozwiązać szybkie wprowadzenie protokołu komunikacyjnego IPv6. nad którym prace rozpoczęły się jeszcze w 1995 roku. O ile obecnie używany 32-bitowy protokół IPv4 pozwala tylko na stworzenie 4,3 mld adresów internetowych, to 128-bitowy IPv6 umożliwia wytworzenie praktycznie nieograniczonej ich liczby, zwiększa bezpieczeństwo w sieci i szybkość jej działania.

Jednak problemem przy wprowadzaniu nowego protokołu jest brak kompatybilności z IPv4. Jeszcze wiosną tego roku analitycy z IDC prognozowali, że przechodzenie na IPv6 będzie długotrwałe ze względu liczbę komputerów w globalnej sieci. Ponadto architektura internetu z zastosowaniem tego protokołu musiałaby być nieco inaczej zaprojektowana, przez co będzie on praktycznie inną siecią od internetu obecnego, w którym używa się IPv4.

Jednak obecnie widać, że przechodzenie na IPv6 musi nastąpić szybko, zaś w urządzenia sieciowe będą jednocześnie stosowały oba protokoły, a łączność między nimi będzie zapewniał mechanizm tzw. tunelowania IPv6-in-IPv4. Jak powiedział BBC Pawlik, już obecnie projektowanie nowych sieci z użyciem IPv6 „jest absolutnie konieczne”.

6 czerwca odbył się "World IPv6 launch day”. – oficjalne „włączenie do sieci protokołu IPv6”. Do akcji włączyły się największe instytucje standaryzujące protokoły informatyczne używane w globalnej sieci, jak Internet Society (ISOC), największe firmy internetowych i producenci sprzętu do łączności internetowej - Bing, Facebook, Yahoo!, Google, Comcast, Akamai, AT&T, D-Link, NEC AccessTechnica, ZyXEL i Cisco.

„World IPv6 launch day”. objął około 1000 znanych stron internetowych, które zostały przełączone z obecnie używanego protokołu IPv4 na IPv6. Jak poinformowała CNN, około 1 proc. stałych klientów wielkich dostawców usług internetowych po przełączeniu na IPv6 odwiedziło strony wyświetlane w nowym protokole.

„World IPv6 launch day”. miał pokazać, że przełączenie na protokół IPv6 jest nieuchronne i może nastąpić w każdej chwili bez żadnych negatywnych skutków dla firm i instytucji.

Według Internet Society pierwszy „Word IPv6 Day”. miał miejsce 8 czerwca 2011 r. Wtedy to w 24-godzinnym teście przełączono 1000 stron internetowych na IPv6. Uczestniczyły w nim m.in. Google, Facebook, Yahoo!, Akamai i Limelight Network.

Od 6 czerwca 201. r. większość producentów sprzętu sieciowego oraz firm internetowych na stałe stosuje IPv6 w swoich urządzeniach i usługach, jednak użycie IPv6 ze względu na konieczną nową architekturę sieci nadal nie jest powszechne.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)