Trwa ładowanie...

Eta Akwarydy 2019: spadające gwiazdy na majówkę

W okresie na przełomie kwietnia i maja co roku wielu z nas planuje wypoczynek. Nie wszyscy wiedzą, że majówka to idealny czas, aby obserwować spadające gwiazdy. Jeśli pogoda dopisze, szukajcie na niebie eta Akwarydów.
Share
Eta Akwarydy: Majówka 2019
Eta Akwarydy: Majówka 2019Źródło: Fotolia
dblxsps

Rój eta Akwarydów powiązany jest z prawdopodobnie najsłynniejszą kometą - Halleya. Pierwsze ślady aktywności meteorów pojawiają się już 19 kwietnia, a cały spektakl trwa na niebie do 28 maja.

Najważniejszy dzień, czyli maksimum roju przypada na noc pomiędzy 5 a 6 maja. Zaobserwujemy wówczas około 60 zdarzeń na godzinę, czyli całkiem nieźle. W 2019 roku będzie to niestety noc z niedzieli na poniedziałek. Ale nie oznacza to, że w poprzednie dni nie warto próbować.

Eta Akwarydy, kwietniowo-majowy rój meteorów najlepiej widoczny jest zwykle około 2 w nocy. Można wtedy zauważyć "wystrzeliwanie meteorów w górę". I wtedy dzieje się najciekawszy spektakl, ze względu na niski radiant. Dodatkowo, eta Akwarydy pozostawiają za sobą wyjątkowo długie smugi na niebie.

Majowe spadające gwiazdy są dosyć wyjątkowe. To jedne z najszybszych rojów meteorów. Spalają się w atmosferze przy prędkości 66 km/s. Jeśli uda wam się je sfotografować, koniecznie przyślijcie nam zdjęcia na adres https://dziejesie.wp.pl/.

dblxsps

Zobacz też: Deszcze meteorów w 2019 roku. Kalendarz spadających gwiazd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dblxsps

Podziel się opinią

Share
dblxsps
dblxsps
Więcej tematów