Trwa ładowanie...
d5cov0s
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Estonia migruje dane całego kraju do chmury. Z obawy przed Rosją

W trosce o cyberbezpieczeństwo Estonia zamierza przenieść znaczną część rządowych danych do chmur obliczeniowych, by - jeśli zajdzie taka potrzeba - móc nawet zarządzać krajem z zagranicy - pisze w piątek Reuters. Agencja zwraca uwagę, że obawy Estonii wiążą się z faktem, iż kraj ten sąsiaduje z Rosją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Estonia migruje dane całego kraju do chmury. Z obawy przed Rosją
(Materiały prasowe)
d5cov0s

Aż 9. proc. usług urzędowych w Estonii jest dostępnych online. Przez internet można głosować, rejestrować samochody i nowo narodzone dzieci, podpisywać oficjalne dokumenty, zakładać firmy -często takie formalności zajmują zaledwie kilka minut.

Jednak postęp w tej dziedzinie niesie ze sobą ryzyko. Estonia chce zapewnić sobie "ciągłość cyfrową", czyli zabezpieczyć się przed hakerskimi atakami, zwłaszcza ze strony Rosji. Reuters podkreśla, że w Estonii, a także na Litwie i na Łotwie, wzrosły obawy przed Rosją, od kiedy doszło do aneksji Krymu. "Pamięć o sowieckich rządach, które skończyły się zaledwie nieco ponad dwie dekady temu, pozostaje żywa wśród polityków i wyborców w tych trzech krajach" - pisze agencja.

Dzwonkiem alarmowym dla Tallina były cyberataki z 200. roku na estońskie portale internetowe, rządowe i prywatne. Ataki te osiągnęły apogeum, kiedy z placu w Tallinie postanowiono usunąć pomnik z czasów radzieckich. Estonia oskarżyła Rosję o tamte ataki. Kreml zaprzeczył, jakoby miał z nimi cokolwiek wspólnego.

d5cov0s

Premier Estonii Taavi Roivas powiedział Reuterowi, że z tamtych ataków strona estońska wyciągnęła wiele wniosków, dotyczących bezpieczeństwa danych i systemów komputerowych. Podkreślił, że przeanalizowano wszelkie zagrożenia.

Tallin stawia na technologię chmury obliczeniowej, żeby bezpiecznie przechowywać kopie zapasowe danych, niezbędne na wypadek cyberataków, klęsk żywiołowych itp. Każdy mieszkaniec Estonii ma numer, zapewniający dostęp do usług urzędowych online i elektronicznych płatności. Reuters pisze, że w Estonii, w odróżnieniu od innych krajów, takich jak Niemcy, takie "elektroniczne odciski palców" obywateli nie budzą zbyt wielu kontrowersji.

Prywatne chmury obliczeniowe mają być według planów estońskiego rządu ochroną przed cyberatakami na stronę internetową urzędu prezydenckiego i inne portale, które nie zawierają wprawdzie newralgicznych danych, ale których zaatakowanie byłoby symbolicznym zwycięstwem hakerów.

Technologię chmury obliczeniowej rząd chce też wykorzystać do zabezpieczenia danych urzędowych i świadczenia usług online. W 201. roku kopie takich publicznie dostępnych danych, jak tytuły własności ziemskiej czy wydania dzienników urzędowych, mają być przechowywane w chmurach oferowanych przez komercyjnych operatorów, takich jak Amazon czy Microsoft.

d5cov0s

Reuters podkreśla, że w Estonii nie przechowuje się papierowych kopii ustaw; akty prawne mają moc obowiązującą, kiedy zostaną opublikowane online w dzienniku urzędowym.

Na razie nie przewiduje się natomiast wykorzystania zarządzanych przez prywatne firmy chmur obliczeniowych do przechowywania kopii drażliwych danych osobowych, takich jak informacje medyczne. Poufne i tajne dane policji i wojska zapewne nigdy nie będą przechowywane w chmurze.

Jest też plan wykorzystania - w razie cyberataków czy klęsk żywiołowych - serwerów w ambasadach Estonii do zapewnienia Estończykom dostępu online do usług urzędowych. Władze estońskie przyznają, że wdrożenie takich rozwiązań potrwa dłużej. Do rozwiązania pozostaje wiele kwestii natury prawnej oraz problemów technicznych.

Taavi Kotka, główny przedstawiciel rządu ds. informatyki, nie wyklucza, że kiedyś "będziemy mieli kraj w chmurze".

d5cov0s

Podziel się opinią

Share

d5cov0s

d5cov0s
Więcej tematów