Trwa ładowanie...
d3bn9fo

Energia z węgla? To nie ma sensu. Najtańsza jest inna opcja

Jak ogłosiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), energia słoneczna stała się właśnie najtańszą ze wszystkich rodzajów energii w historii, wyprzedzając pod tym względem gaz i węgiel w większości dużych krajów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Farma słoneczna w Chinach
Farma słoneczna w Chinach (Getty Images)
d3bn9fo

Opublikowana przez IEA 464-stronicowa prognoza przedstawia również "niezwykle burzliwy" wpływ koronawirusa oraz "wysoce niepewną" przyszłość globalnego zużycia energii w ciągu następnych dwóch dekad.

Czytaj też: 25-letnie badania nad energią odnawialną i jądrową, stwierdzają, która z nich jest czystsza

Potrzebne bardziej zdecydowane działania

IEA twierdzi też, że pomimo szybszego wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii i strukturalnego spadku udziału węgla, jest zbyt wcześnie, aby ogłosić szczyt światowego zużycia ropy naftowej, o ile nie zostaną podjęte bardziej zdecydowane działania na rzecz ochrony klimatu. Agencja uważa też, że popyt na gaz może wzrosnąć o 30 proc. do 2040 r., chyba że reakcja polityczna na globalne ocieplenie wzrośnie.

Agencja zauważa, że osiągnięcie zerowej emisji netto będzie wymagało "bezprecedensowych" wysiłków ze strony każdej części światowej gospodarki, nie tylko sektora energetycznego. Po raz pierwszy IEA uwzględniła w raporcie szczegółowe modelowanie ścieżki zatrzymania ocieplenia na 1,5 stopnia C, która wymaga właśnie wyzerowania światowych emisji do 2050 roku.

d3bn9fo

Czytaj też: Chiny uruchomiły gigantyczną elektrownię słoneczną

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bn9fo

Podziel się opinią

Share
d3bn9fo
d3bn9fo
Więcej tematów